دکتر محسن نراقی در گفتگو با سلامانه:

بخور، بهترین پاک کننده بینی در روزهای آلوده

بخور، بهترین پاک کننده بینی در روزهای آلوده

سلامانه :عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که در هوای آلوده می توان بینی را با سرم های مخصوص شستشوی بینی، شستشو داد، می گوید:« اگر دسترسی به این سرم ها نیست، افراد می توانند در یک لیوان بزرگ آب جوشیده همراه با نصف قاشق چایخوری نمک بریزند. البته مقدار نمک نباید به هیچ وجه زیادتر از مقدار یاد شده باشد. با این آب می توان روزی چند بار بینی را شستشو داد و این کار باعث می شود مواد آلوده و آلرژن ها از بینی پاک شود.»

 
دکتر محسن نراقی، متخصص گوش و حلق و بینی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، با بیان این که بعد از شستشو فرد می تواند مایع شستشو را هم از راه بینی خارج کند و هم از راه حلق، خاطرنشان می کند:« ولی این ماده نباید با قدرت بالا و خیلی شدید توسط بینی بالا کشیده شود چون فشار ناشی از آن خلعی در سینوس ها و گوش میانی ایجاد کرده و فرد احساس کیپ شدن گوش می کند و یا این که سینوس ها دردناک می شوند. فقط در حدی که بینی مرطوب شود، بالا کشیدن این ماده کافی است.»

 
به گفته این راینولوژیست راه دیگر که به بینی در پاک شدن کمک می کند، انجام بخور است. به صورتی که با یک کاسه آب جوش ساده می توان این کار را انجام داد. استنشاق رطوب کامل طوری که تمام صورت مرطوب شود، کمک بسیار بزرگی است. این رطوبت ترشحات سینوس ها را روانتر می کند و از پشت حلق ترشحات خارج می شود. بعد از این احساس بازشدگی بینی حس می شود. همچنین برای کسانی که دردهای صورت و سر دارند بخصوص بعد از باد سرد، بهترین مسکن  همین بخور است. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.