چگونه فرزندمان را شاد کنیم؟

سلامانه : امیدوارم با به کارگیری راهبردهای جامع برای مدیریت خشم توانسته باشید مهارت‌های غلبه بر این هیجان و مدیریت آن را به دست بیاورید. این هفته به یک هیجان دیگر و راه‌های ایجاد آن می‌پردازیم؛ «شادی» و اینكه چگونه کودکانی شاد داشته باشیم...

هفته نامه سلامت نوشت:


هر روزه هزاران نفر هیجان پدر و مادر شدن و داشتن کودکی سالم را تجربه می‌کنند و این تجربه نشاط بی‌پایانی را به زندگی‌شان می‌بخشد. البته همه پدر و مادر‌ها هم می‌خواهند کودکشان سالم و شاد بماند و در محیطی پرورش یابد که فرصت‌های بیشماری برای بازی و یادگیری داشته باشد. پس روش‌هایی را مرور می‌كنیم که با آنها می‌توان کودکان نوپا و فرزندان خردسال را شاد نگه‌داشت و از شادی آنها لذت برد.

 

بیدارشدن و طلوع خورشید

روحیه کودک در صبح، نشان می‌دهد بقیه روز را چگونه می‌گذراند بنابراین تا جایی که ممکن است، شرایطی فراهم كنید که آرام‌آرام و بدون تنش و ناراحتی از خواب بیدار شود. شاید به نظر مهم نیاید یا برای شما که هرروز مجبورید در اولین ساعت‌های روز و قبل از ساعت 7 همراه فرزندتان از خانه خارج شوید، این راهكار خیلی عملی به نظر نرسد اما اگر اهمیت این کار را درک و برای اجرای آن برنامه‌ریزی كنید، حتما موفق خواهیدشد. تلاش کنید فرزندتان شب به‌موقع و بدون تنش به رختخواب برود. کودک به حدود 10 تا 12 ساعت خواب شبانه نیاز دارد و زمان مناسب برای خواب او زمانی است که تا روز بعد بتواند این مقدار بخوابد.

در آغاز خواب، ذهن در وضعیت آلفا قرار می‌گیرد و ناخودآگاه، شرایط فکری و هیجانی که در این موقعیت دارد، تا زمان بیدار شدن تکرار و تثبیت می‌کند. یعنی اگر شب کودک خود را با تندی، بغض و گریه یا تهدید و ترس به رختخواب بفرستید، توقع صبح دل‌انگیزی را نداشته باشید. خودتان هم از تماشای تلویزیون صرف‌نظر كنید و شب‌ها زود‌تر به رختخواب بروید. این فرصت را به جسم و جانتان بدهید که خستگی به در کنند و نیروی تازه بگیرند. صبح‌ها کمی زودتر بیدار شوید. شاید 10دقیقه زودتر بیدار شدن، کافی باشد تا نتیجه بهتری بگیرید. در این وقت اضافی می‌توانید کودک را نوازش کنید، با او حرف بزنید و با کمک عروسک او را بیدار کنید. به او زمان بدهید تا بعد از بیدار شدن، هوشیار شود سپس او را برای شروع روز آماده کنید. یک شروع آرامبخش و خوشایند باعث می‌شود هر دو در دیگر ساعت‌های روز روحیه خوبی داشته باشید.

 

بگذارید کارهایش را خودش انجام دهد

کودک نوپا دوست دارد خودش كارهایش را انجام دهد بنابراین در روزهایی که برای بیرون رفتن خیلی عجله ندارید، اجازه دهید لباس‌هایش را خودش بپوشد. مهم نیست که لباسش را پشت رو بپوشد یا کف جوراب‌هایش روی پاهایش باشد، وقتی دستش را از آستین یا سرش را از یقه بیرون می‌آورد، او را تشویق کنید و در شادی او شریک شوید. لباس پوشیدن در ابتدای روز، می‌تواند به یک بازی جانانه همراه خنده فرزند شما تبدیل شود یا به یک جنگ تمام عیار که طعم تلخ آن کام شما و کودک دلبندتان را تا انتهای روز تلخ خواهد کرد پس این شما هستید که انتخاب می‌کنید فرزندتان را چگونه آماده کنید! یک حسن دیگر این تلاش،‌ افزایش حس اعتماد به نفس و تجربه لذت موفقیتی است که کودک آن را تجربه خواهد کرد. به یاد داشته باشید که مشكلات و تجربه‌های کوچک و به دست آوردن موفقیت‌هایی که شاید به نظر ما بسیار ناچیز باشد، کودک را برای به‌دست آوردن موفقیت‌های بزرگ آماده می‌کند. یک شروع موفق حتما روز خوبی برای شما و فرزندتان به ارمغان خواهد آورد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.