انحصار تولید کیت‌های ژنتیک در جهان توسط ایران شکسته شد

سلامانه : رئیس سازمان پزشکی قانونی از شکسته شدن انحصار تولید کیت‌های آزمایشگاهی تشخیص ژنتیک توسط متخصصان ایرانی که فقط در اختیار دو کشور آمریکا و روسیه بود، خبر داد.
 احمد شجاعی با حضور در خبرگزاری تسنیم از تولید کیت‌های آزمایشگاهی تشخیص ژنتیک در کشور خبر داد و اظهار داشت: این نوع کیت‌ها فقط در انحصار دو کشور آمریکا و روسیه بود که خوشبختانه با همت متخصصان کشور انحصار این نوع کیت‌ها از دست این دو کشور خارج شد.
وی با بیان اینکه در گذشته مجبور بودیم از کیت‌های آزمایشگاهی آمریکایی استفاده کنیم، گفت: این نوع کیت‌ها برای آزمایشگاه‌های بانک ژنتیک کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و متعاقباً با توجه به تحریم‌های استفاده و بدست آوردن این کیت‌ها بسیار مشکل بود و هزینه‌های این کیت‌ها نیز بسیار بالا است.
شجاعی ادامه داد: در حال حاضر تست این کیت‌های ساخت داخل مثبت بوده است و مسلماً با موفقیت در تولید این کیت‌ها در آینده نیز به خودکفایی در تولید آن نیز خواهیم رسید و تمام این موفقیت‌ها را مدیون تحریم ها هستیم و می‌توانیم از این تهدید به عنوان یک فرصت استفاده کنیم.
به گزارش تسنیم، کیت‌های آزمایشگاهی ژنتیک، کاربرد بسیار حیاتی برای بانک ژنتیک دارد و این بانک نیز موظف به جمع آوری اطلاعات مجرمان، شخصیت‌ها و افراد و شاغلینی از جمله امدادگران، خلبانان و اصحاب رسانه است که دارای شغل‌های خطرناک هستند و در زمان‌های حوادث در صورت عدم تشخیص اجساد، اطلاعات بانک ژنتیک بسیار کاربرد پیدا می‌کند که در ایران نیز همانند برخی کشورهای پیشرفته در گام نخست جمع آوری اطلاعات مجرمان کلید خواهد خورد.
احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی با حضور در خبرگزاری تسنیم از بخش‌های مختلف این خبرگزاری بازدید کرد. وی پس از بازدید از تحریریه و بخش‌های مختلف خبرگزاری تسنیم، با خبرنگاران حوزه قضایی و سلامت به گفت‌و‌گو پرداخت که در روزهای آینده مشروح گفت‌وگو منتشر خواهد شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.