گفت‌وگوی سلامانه با چهره‌ها

خشایار اعتمادی: بیست سال پیش اجازه استفاده از ترانه‌ام را به مهران مدیری ندادم/ بی‌اخلاقی‌های امروزدر جامعه، حاصل حاکم شدن پوپولیسم اجتماعی در مقطع زمانی گذشته است

خشایار اعتمادی: بیست سال پیش اجازه استفاده از ترانه‌ام را به مهران مدیری ندادم/ بی‌اخلاقی‌های امروزدر جامعه، حاصل حاکم شدن پوپولیسم اجتماعی در مقطع زمانی گذشته است

سلامانه،  احمد محمد اسماعیلی: خشایار اعتمادی جزو نسل پیشگامان موسیقی نوین بعد از انقلاب اسلامی در ایران است که با حضور مؤثرش سدهای مقابل موسیقی پاپ را شکست و در نزدیک به یک دهه دز موسیقی پاپ ترک‌تازی کرد و بی‌رقیب بود. هرچند این روزها گزینه کارشده است اما همچنان محبوب و پرمخاطب است و از همه مهم‌تر خصائل نیکوی اخلاقی و فروتنی‌اش است که نام او را ماندگار کرده است. گل بارون زده، دل شوره، یادته، کوی علی و خاتون و طعنه جزو کارهای ماندگار اعتمادی محسوب می‌شوند. با اعتمادی درباره مسائل مختلف کاری و اجتماعی گفت‌وگویی انجام داده‌ایم.

 بر اساس چه شرایطی میهمان برنامه دور همی مهران مدیری شدید؟
هر جا که احساس کنم که حضورم مؤثر است و برنامه وزن و شانیت دارد می‌روم. من مهران مدیری را به‌عنوان یک هنرمند مؤلف و دارای تفکر و اندیشه که آدم طناز و دارای نبوغ است می‌شناسم. هنرمندی که برای خندیدن مردم روی به کمدی سبک و سخیف نمی‌آورد و طنزش محترمانه و فکر شده توأم با نگاه نقادانه اجتماعی است. بیست سال پیش مهران مدیری می‌خواست از ترانه‌ای من استفاده کند که من مخالفت کردم و او از این مخالفت نه دلخور شد و نه جبهه‌گیری کرد و برخوردش محترمانه و حرفه‌ای بود و این حرفم در تدوین برنامه دور همی کات خورد و پخش نشد. آلان برخی از هنرمند نماها به خودشان اجازه تحقیر کردن، توهین کردن و شوخی سخیف با دیگران کردن را بدون اینکه اجازه بگیرند می‌دهند. مسئله‌ای که نه به لحاظ عرفی درست است و نه به لحاظ شرعی. مهران مدیری نشان داده که آدم حرفه‌ای و کار بلدی است و به‌خوبی تمام اصول حرفه‌ای شغلش را رعایت می‌کند.


 نظرتان درباره برنامه دورهمی چیست؟
 برنامه خوب و کاملی است و ترکیب جذابی از آیتم‌های نمایشی، ارتباط با مردم و دعوت از هنرمندان رشته‌های مختلف من‌جمله موسیقی، بازیگری و دوبله و غیره انجام داده است.


به نظر شما چقدر رواج استفاده بدون اصول از شبکه‌های اجتماعی باعث گسترش هتاکی به هنرمندان شده است؟
خیلی از معضلات اجتماعی باعث گسترش بداخلاقی و هتاکی در فضای مجازی شده است و همه عرصه‌ها مثل سیاست، ورزش و اقتصاد و هنر را با خودش درگیر کرده است و باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کرد که به مردمی که این اصول را رعایت نمی‌کنند شهره نشویم. اگر در یادتان باقی مانده باشد در زمان بازهای جام جهانی چه هجمه‌های بی‌ادبانه‌ای نسبت به لیونل مسی بازیکن تیم ملی فوتبال آرژانتین که هم گروه ما بود انجام شد و تبعات منفی و بدی برای ما داشت. فکر نمی‌کنم گسترش فضای مجازی ربطی به بی‌اخلاقی گری عده‌ای داشته باشد. بلکه نوع فرهنگ نادرست کاربران چنین شرایط را به وجود آورد و به جنبه‌های بسیار مثبت این فضاهای مجازی بی‌تفاوت هستند.


برای رفع این معضل چه باید کرد؟
 باید ریشه‌ای و با برنامه عمل کرد و با تشکیل کارگروهی متشکل از ارگان‌های ذی‌ربط بافرهنگ جامعه نسبت به آسیب‌شناسی این پدیده مذموم که متأسفانه در حال گسترش است پرداخت و آن را ریشه‌ای حل کرد. باید تکیه همه ماها به اخلاق‌مداری باشد. آلان چه بخواهیم و چه نخواهیم شبکه‌های اجتماعی تبدیل به بخشی از زندگی همه ماها شده است و نمی‌شود نفی‌اش کرد.


در جامعه هم متأسفانه این پرخاشگری‌ها رشد پیدا کرده است؟
 بله، شما می‌بینید در یک تصادف کوچک میان دو ماشین رانندگان ماشین‌ها ضمن نثار رکیک‌ترین دشنام‌ها با هم درگیر فیزیکی هم پیدا می‌کنند.


به نظر شما از منظر و دیدگاه روان‌شناسی ریشه این عصیان گری‌ها چیست؟
 در مقطعی از زمان یک نوع نگاه پوپولیسم اجتماعی حاکم شد و در آن تهدید کردن، مسخره کردن، غیبت کردن و دور شدن از مسائل اخلاقی به‌عنوان یک هنجار مورد تأیید قرار گرفت. برخی از نهادها که می‌توانستند خط دهنده باشند نه‌تنها جلوی این کار را نگرفتند. بلکه حمایتش هم کردند. از طرف دیگر در آن دوران مجموعه و فیلم‌های طنز سبکی ساخته شده که مملو از کلمات زشت و توهین‌آمیز بود و در ضمیر ناخودآگاه مخاطب این واژگان حک شد. من چند سال قبل به رشدخزنده این حاکم شدن لمپنیسم فرهنگی هشدار دادم. اما گوش شنوایی وجود نداشت. برای حل این معضل نیاز به یک عزم جمعی داریم تا این معضل از بین برود و خوشبختانه مردم هم از شعور کافی برخوردار هستند و از این اقدام حمایت خواهند کرد.


بنابراین می‌شود عملکرد تلویزیون را درباره اجازه دادن به پخش آثار سخیف نقد کرد؟
 در برخی از کارها و مجموعه‌ها می‌شود این نقد را انجام داد. حضرت امام فرموده‌اند صداوسیما یک دانشگاه فرهنگی است و نباید اجازه داده شود به این تصویر خدشه‌ای وارد شود.


شما روزانه به چه میزان در شبکه‌های اجتماعی هستید؟
نسبت به خیلی از دوستانم وقت کمی را صرف این حضور می‌کنم. زیرا از خواندن برخی از عبارات خجل زده می‌شوم. و ترجیح می‌دهم به کارهای دیگری مشغول باشم.


آیا تابه‌حال شده به نقدهایی که درباره شما ارائه شد در صفحات شبکه اجتماعی جواب و پاسخی بدهید؟
من ترجیح می‌دهم بدون جواب دادن از گروهم شخص موردنظر را حذف کنم.


برای پاسخ دادن به سؤالات هوادارانتان روزانه چقدر وقت صرف می‌کنید؟
به حد کافی پاسخ هوادارانم را می‌دهم.


 در این سال‌های اخیر کمتر در حوزه موسیقی تیتراژ فیلم و یا سریال‌ها فعالیت می‌کنید. دلیل این کم کاری چیست؟
 من در اوایل دهه هشتاد برای فیلم‌های دوستان، خاکستری و غبار خواندم و آلان هم پیشنهاد خوبی ندارم و دوست ندارم در هر فیلم و یا سریالی که کیفیت خوبی ندارد به‌عنوان خواننده حضور داشته باشم.
 

در مورد کارهای اخیرتان توضیح بدهید؟
یکی از کارهای آخرم در حوزه موسیقی، اثر موسیقایی به نام ایران‌زمین بود. که این پروژه موسیقایی را از ظرف خودم و ملت شریف ایران به هیئت دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به‌ویژه آقای ظریف تقدیم کردم و تلاش خود را انجام داده‌ام که با ارائه یک کار اسطوره‌ای، اثری را ارائه دهم که دربرگیرنده تمام نمادهای فاخر ایرانی باشد و در کنارش درگیر برنامه‌ریزی برای اجرای 14 کنسرت هستم که چهار اجرا در دو سانس در تهران و 10 اجرا در سایر شهرهای ایران خواهد بود و یک تیم سی نفره موزیسن و سایر همکاران من را در این کار یاری می‌کنند. و این کنسرت‌ها در شهرهای مختلفی چون شیراز، گرگان، ساری، رشت و ... برگزار می‌شود و در کنار این طرح مشغول کار برروی یک ویدئو کلیپ با مضمون محیط زیست هستم.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.