سلامانه در گفتگو با دکتر قرایی مقدم بررسی می‌کند:

آزادی، دختر و پسر دارد؟

آزادی، دختر و پسر دارد؟

سلامانه : خیلی از ما می‌دانیم که در جامعه و فرهنگ ایرانی، حد و حدود آزادی‌های دختر و پسر، فرق می‌کند و به‌طور کلی، پسرها در جامعه ما از آزادی بیشتری نسبت به دخترها برخوردار هستند. شاید شما به‌عنوان یک دخترخانم ایرانی، فکر بکنید که این محدودیت آزادی، فقط برای دخترهای ایرانی وجود دارد و در جوامع دیگر مانند جوامع اروپایی و آمریکایی، خبری از آزادی‌های مشروط و محدویت‌های مختلف برای دخترها نیست.

 

دکتر امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس، در این مورد به خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، می‌گوید: «در مورد حد و حدود آزادی‌های زنانه و مردانه باید بدانید که مفهوم آزادی،‌ از چند بعد مختلف قابل بررسی است. مثلا ما با آزادی‌های سیاسی، اجتماعی، هماهنگی با هنجارهای اجتماعی در تمام جوامع مواجه هستیم. خوشبختانه، آزادی‌های سیاسی و برخی آزادی‌های اجتماعی در کشور ما مانند بسیاری از کشورهای دیگر، برای زن و مرد و دختر و پسر به یک اندازه است. یعنی دخترهای ما هم مانند پسرهایمان، حق رای، انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل و همسر، آزادی بیان و اندیشه و داشتن تحصیلات عالیه دارند.»

 این در حالی است که محدودیت دخترخانم‌ها در آزادی از نظر هماهنگی با هنجارهای اجتماعی، نه‌تنها در ایران، بلکه در تمام کشورهای جهان مانند آمریکا و اروپا هم وجود دارد.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس تاکید می‌کند: «به‌طور حتم، آزادی دختر و پسر از نظر جنسیت و معیارهای اجتماعی، متفاوت بوده و است. یعنی در هیچ جامعه‌ای، خود آن جامعه و خانواده‌های سالم موجود در آنها به یک دختر سالم اجازه بیرون ماندن تا آخر شب را نمی‌دهند؛‌ اجازه گشت و گذار در خیابان‌ها را تا نیمه‌های شب نمی‌دهند؛ اجازه شرکت در مجالس نامناسب شبانه را نمی‌دهند». چرا؟ «چون دخترها برای محافظت از سلامت جسمانی و روانی خود، ضعیف‌تر از پسرها هستند و بیشتر در معرض آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی مانند تجاوز قرار دارند. در جامعه ما هم بنابر ارزش‌ها و هنجارهای دینی، سنتی و فرهنگی‌مان، محدودیت‌های بیشتری در آزادی‌های دختران وجود دارد. این محدودیت‌ها، به‌معنای محدود کردن آزادی خانم‌ها نیست، بلکه به‌معنای حفظ آبرو و سلامت آنها است.»

 

وی می‌افزاید: «بر همین اساس هم، آزادی اجتماعی پسرها به دلیل آنکه آنها کمتر در معرض خطر و گرفتاری هستند، بیشتر است.» 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • پزشک دوشنبه, 7 بهمن 1392 - ساعت : 11:59:17
    در موردبه کار بردن حفظ آبرو برای دختر لطفا دوباره فکر کنید این شیوه تفکر باعث انگ زدن به دخترهایی میشه که در معرض آسیب اجتماعی قرار گرفته اند در حالیکه مقصر فرد متجاوز هست انگ و فشار روحی رو جامعه به دختر تحمیل میکنه لطفا شما که جامعه شناس هستید دوباره فکر کنید.
    در غرب اون جور پارتی هایی که شما فرمودید رو برای پسرهای خوبشون هم محدود میکنند و در عوض به نوجوانانشون مهارت زندگی یاد میدن. تا کی محدودیت؟ بیشترین ستم به خانمها از طرف خانواده ها و آشنایانشون هست حتی بیشترین موارد آزار جنسی توسط آشنایان صورت میگیره. پس دختر ها را ازچی دارید حفاظت میکنید. بهتره مهارت زندگی یاد بگیرن و با حضور توی جامعه عرضه دفاع از خودشون داشته باشند.
  • شیدا پنجشنبه, 3 بهمن 1392 - ساعت : 12:49:40
    عزیزمی واقعا. چطور در باقی موارد ما کشورهای غربی را نباید الگو قرار بدیم. اینجا که رسید اونها شدند شاهد و مثال و توجیه. بی خیال بابا دست بردارید از این سیاست یک بام و دوهوا.