دو گروه از افراد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند:

سلامانه :  بیماری نرمی غضروف استخوان کشکک زانو در نوجوانان و جوانان 10 تا 25ساله شایع‌تر است و اولین علامتش احساس درد در مفصل زانوست...

هفته نامه سلامت نوشت:

اگر محور ران در امتداد محور ساق نباشد، در نتیجه استخوان كشكك در جای خود قرار نگرفته و دچار كجی می‌شود كه می‌تواند به داخل، خارج و حتی عقب منحرف شود. در چنین حالتی، به دلیل اینكه استخوان كشكك در جای خود قرار ندارد، بیمار دچار نرمی غضروف استخوان كشكك خواهد شد.

گروه اول كه دچار نرمی استخوان كشكك می‌شوند، افراد بسیار فعالی هستند. این افراد كه به اصطلاح می‌خواهند یك شبه قهرمان شوند، با وارد کردن فشار زیاد روی زانوی خود، ناخواسته استخوان كشكك‌شان را نرم می‌كنند.

افرادی كه اصلا ورزش نمی‌‌‌كنند نیز مستعد این عارضه هستند. این امر بیشتر در خانم‌‌ها مشهود است، زیرا به‌‌طور كلی هیچ‌گونه حركتی به اندام به‌خصوص پاهای خود نمی‌‌دهند و در نتیجه عضلات ناحیه ران (عضله چهارسر) آنها لاغر می‌شود. وقتی عضله چهارسر به هر علتی لاغر شود، استخوان كشكك نیز نرم می‌شود.

 

نشانه‌هایش چیست؟

این بیماری می‌تواند طیف گسترده‌ای از علایم را شامل شود که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

اولین و شایع‌ترین علامت بالینی افرادی كه دچار نرمی غضروف استخوان می‌شوند، «درد» است، به خصوص هنگام بالا یا پایین آمدن از كوه یا پله‌های زیاد.

دومین علامت بالینی، قفل شدن موقتی زانو است و پس از مدت كوتاهی، از این حالت خارج می‌شود.

تورم هم از علایم این بیماری است كه در ناحیه زانوها به وجود می‌‌آید این تورم به علت پیدایش ترشحاتی در مفصل زانو است كه معمولا رادیوگرافی ساده می‌تواند در تشخیص این ترشحات، بسیار موثر باشد. گاه برای بهتر دیدن مشكل زانو از MRI و آرتروسكوپی استفاده می‌شود.

 

درمانش چیست؟

بهترین درمان این بیماری، تقویت عضله چهارسر ران است چون در این بیماری عضله چهارسر لاغر می‌شود و باید برای قوی‌كردن آن ورزش‌‌‌های مخصوصی انجام داد. متخصصان طب فیزیکی معمولا از روش‌های زیر استفاده می‌کنند:

بیمار را روی تخت می‌خوابانند و در حالتی كه انگشتان پا ‌رو به‌صورت است، عضلات بالای زانو را 5 ثانیه سفت و سپس آن را رها می‌كنند. این ورزش باید روزی 3 بار و هر بار 20مرتبه انجام شود.

در حركت دوم، با قرار دادن بالش زیر زانو، سر انگشتان را به سمت صورت ‌می‌گیرند و عضلات چهارسر را منقبض می‌كنند یا با بستن وزنه‌ای 2 كیلوگرمی به مچ پا، سر انگشتان را به سمت صورت می‌برند و عضله چهارسر را 5 ثانیه منقبض می‌كنند.

با انقباض عضلات چهارسر، درد از بین می‌‌رود و به مرور نرمی غضروف استخوان نیز رفع می‌شود. به‌تدریج مایع داخل مفصل زانو نیز از بین می‌رود.

ورزش شنا نیز بسیار سودمند خواهد بود.

 

ضرورت اصلاح سبک زندگی

برای حل مشكل نرمی غضروف استخوان کشکک زانو، باید روش زندگی‌‌تان را اصلاح کنید:

دوزانو و چهارزانو ننشینید.

تا حد امکان از توالت‌فرنگی استفاده كنید.

از كوهنوردی، دوچرخه‌‌سواری و بالا و پایین رفتن از پله‌های زیاد خودداری کنید تا دیگر نیازی به عمل جراحی نباشد.

اگر مشكل لاغر بودن عضله چهارسر رفع نشود، بیمار به مرور دچار آرتروز خواهد شد.

اگر مچ پایتان پیچ خورد

گاهی هنگام دویدن یا ورزش دچار پیچ‌خوردن مچ پا می‌شویم. اگر بعد از پیچ‌خوردن مچ پا، ورم و درد شدیدی داشتید، به احتمال زیاد دچار رگ به رگ شدن قوزک شده‌اید.

رگ‌به‌رگ شدن یعنی رباط قوزک پا کشیده یا پاره شده است. اگر مچ پایتان خیلی زیاد پیچ می‌خورد، نباید به آن بی‌توجه باشید و بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون درمان زودهنگام رگ‌به‌رگ شدن می‌تواند از مشکلات مچ پا جلوگیری کند. پزشک از شما خواهد پرسید چگونه این اتفاق رخ داده است و آیا قبلا هم دچار پیچ‌خوردگی قوزک پا شده‌اید یا نه. او قوزک، ساق و زانوی پای شما را معاینه می‌کند. اگر دچار رگ‌به‌رگ شدن خفیف شده باشید، احتمالا عکسبرداری با اشعه X لازم نخواهد بود، اما اگر دچار رگ‌به‌رگ شدن متوسط و شدید شده باشید، پزشک عکسبرداری درخواست می‌کند تا مطمئن شود استخوان قوزک یا پا شکسته است یا نه. رعایت توصیه‌های زیر سودمند خواهد بود:

• با یک باندکشی می‌توانید مچ پایتان را ببندید اما نباید خیلی محکم ببندید.

• 24 تا 72 ساعت (تا زمانی که ورم برطرف شود) از کیسه یخ استفاده کنید. هر 1 تا 2 ساعت یکبار، آن را به مدت 10 تا 20 دقیقه روی محل پیچ‌خوردگی بگذارید.

• ممکن‌است تا زمانی که بتوانید خوب راه بروید، به عصای زیر بغل نیاز داشته باشید.

• استامینوفن و داروهای ضداستروییدی ضدالتهاب، باعث کاهش درد و ورم می‌شوند.

• روزانه 2 تا 3 ساعت، قوزک پا را بالا قرار دهید. اگر روی صندلی می‌نشینید، پاهای خود را با کمک بالش بالا بیاورید. این کار باعث کاهش ورم و کبودی می‌شود. اگر پیچ‌خوردگی قوزک خوب نشد، ممکن است مفصل آسیب‌‌دیده باشد.

• کفش‌های مچ‌دار یا چکمه بپوشید. اگر احساس درد و ناراحتی می‌کنید، این کفش‌ها را به زور نپوشید.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.