طی چند ماه آینده، تعداد بیماران روانی به شکلی بی‎سابقه افزایش خواهد یافت

طی چند ماه آینده، تعداد بیماران روانی به شکلی بی‎سابقه افزایش خواهد یافت

دستورالعمل جدید انجمن روانشناسی آمریکا که دو ماه پیش به تایید نهایی رسید، محدوده ناراحتی‎های روانی واجد درمان پزشکی را به شکل بی سابقه‎ای افزایش داده و همین باعث افزایش ناگهانی تعداد بیماران روانی خواهد شد.

اکنون به تغییر دستورالعمل تشخیص ابتلا به بیماری‌های روانی در ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان می‌پردازیم.
تعداد افرادی که در سال 2013/1392 درگیر بیماری‌های روانی خواهند شد، بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ خواهد بود. اما نباید تقصیر را به گردن فشارهای زندگی مدرن انداخت: تغییرات انجام شده در دستورالعمل‌های تشخیص بیماری‌ها به معنی افزایش بی‌سابقه تعداد افرادی است که تجویز داروهای روان درمانی برای آنها مجاز خواهد بود.
در ماه می 2013/ اردیبهشت 92، انجمن روان‌شناسان آمریکا آخرین ویرایش کتاب سالیانه راهنمای تشخیصی خود را که DSM-5 نام دارد، منتشر خواهد کرد. تغییرات بر روی این متن که در اوسط دسامبر/ اواخر آبان 91 به به تایید نهایی رسیده، به این معنی خواهد بود که برای مثال برخی از افرادی که در عزای از دست رفتگان خود اندوهگین هستند را می‌توان در رده مبتلایان به افسردگی تشخیص داد یا سندرم آزپرگر را نیز می‌توان جزو طیف بیماری‌های اوتیسم رده بندی کرد.
این تغییر احتمالا تعداد بچه‌هایی را که مبتلا به اوتیسم تشخیص داده می‌شوند کاهش خواهد داد، زیرا همه آنهایی که احتمالا مبتلا به سندروم آزپرگر تشخیص داده شوند، واجد معیارهای ابتلا به اوتیسم نخواهند شد. اما روی هم رفته، منتقدان نگران افزایش مرزهای بیماری‌های روانی هستند. فرانک فارلی از دانشگاه تمپل در فیلادلفیای پنسلوانیا، یکی از سازمان دهنده های  یک پتیشن اینترنتی است که تلاش ناموفقی برای باز کردن درهای DMS-5 بر روی یک بازنگری علمی عمیق‌تر داشت. فارلی می‌گوید: «تعبیری که من استفاده می‌کنم،" بیمار کردن جامعه" است».
در حدود 20 درصد از شهروند‌های آمریکایی تجربه تشخیص ابتلا به بیماری‌های روحی را در سال گذشته داشته‌اند. اینکه چطور این عدد تغییر خواهد کرد هنوز معلوم نیست؛ در بیشتر موارد، تاثیر این تغییر بر نرخ‌های ابتلا به بیماری‌ها بررسی نشده است.
آلن فرانسز از دانشگاه دوک در دورهام کارولینای شمالی، رهبری آخرین تجدید نظر DSM را در سال 1994/1373 به عهده داشت، و یکی از منتقدین سرسخت DSM-5 است. او نگران این است که شرکت‌های دارویی به دنبال فرصتی برای بازاریابی محصولات خود باشند. به گفته او، همین الان هم «داروهای ضد افسردگی مثل نقل و نبات توزیع می‌شوند».

دوشنبه   02/11/91   10:30

منبع: خبرآنلاین

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.