افزایش سال های بین باروری ها کاهش باروری سالم را در پی دارد

سلامانه : افزایش فاصله بین بارداری ها به بیش از 5 سال، موجب کاهش فرصت های باروری سالم برای مادر و کودک می شود.

به گزارش وب دا؛ مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس گفت: بازنگری بسته های خدمتی مبتنی بر شواهد در راستای ارتقای نرخ باروری در دستور کار دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفته است.
دکتر محمد اسماعیل مطلق افزود: در این بازنگری، ارتقای فرآیندهای آموزش و مشاوره در راستای افزایش نرخ باروری و حفظ و ارتقای شاخص های سلامت مادر و کودک مدنظر قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به زمان بر بودن فرآیند بازنگری و انتشار بسته های خدمت، دانشگاه های علوم پزشکی باید برنامه ریزی لازم برای منظور کردن مواردی را در خصوص بارداری ها و سلامت مادر و کودک، که به آنها ابلاغ شده است در دستور کار برنامه های عملیاتی خود قرار دهند.


میانگین فاصله بین فرزندان به 5 سال رسیده است
وی این موارد را چنین تشریح کرد: بحث های مربوط به کاهش و جلوگیری از تک فرزندی و مباحث و نکات مرتبط با آن، کاهش فاصله بارداری ها از زمان ازدواج تا اولین بارداری که هم اکنون به سه ونیم سال رسیده است و کاهش میانگین فاصله زمانی بین دو بارداری که به 5 سال رسیده است.

وی توضیح داد: بررسی ها نشان می دهد كه میانگین فاصله زمانی تولد اولین فرزند از زمان ازدواج به حدود سه و نیم سال رسیده است.

وی افزود: با توجه به افزایش سن ازدواج، هرگونه تاخیر در بارداری اول، از دست دادن فرصت های زمانی برای باروری سالم را به دنبال خواهد داشت. این در حالی است كه با این تأخیرها هرگونه ناباروری موجود احتمالی نیز از نظر پوشیده مانده و فرصت تشخیص زودرس ناباروری نیز از دست می رود.

دکتر مطلق گفت: به عبارت دیگر كاهش این فاصله زمانی، یکی از عوامل تضمین کننده وجود فرصت طلایی تشخیص زودرس و درمان زوجین نابارور است. وی تصریح کرد: بنابراین به دانشگاه ها ابلاغ شده است بحث آموزش و مشاوره با زوجین مراجعه کننده در راستای کاهش این فاصله زمانی از وضعیت موجود (3.5 سال) و پرهیز از تاخیر بیش از حد در بارداری اول براساس مبانی باروری سالم را در مشاوره باروری سالم ادغام کنند.


حداکثر مدت زمان باروری اول 2 سال باشد
به گفته دکتر مطلق در پیش نویس نهایی شده طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده (كه در مجلس شورای اسلامی در حال برررسی است)، حداكثر مدت زمان جهت بررسی زوجین فاقد فرزند از نظر ناباروری دو سال تعیین شده است.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس افزود: همچنین طبق بررسی ها میانگین فاصله زمانی بین فرزندان نیز به بیش از 5 سال رسیده است.

وی با اعلام اینکه حداقل فاصله مطلوب بین دو بارداری از نظر ابعاد سلامت سه سال و حداکثر این فاصله زمانی پنج سال در نظر گرفته می شود، گفت: بنابراین افزایش فاصله بین بارداری ها به بیش از 5 سال، ضمن کاهش فرصت های باروری سالم برای مادر و کودک وی، افزایش مخاطرات سلامت مادر و کودک را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: به عبارت دیگر با افزایش بیش از حد فاصله بین فرزندان هم امکان دستیابی به تعداد فرزند دلخواه در یك خانواده كمتر شده و هم فرصت بارداری با بهترین شرایط از مادر گرفته خواهد شد.

دکتر مطلق بیان داشت: توجه به این نكته نیز ضروری است زیرا با توجه به روند شیوع بیمار های غیر واگیر در كشور، با افزایش سن خطر، بیماری های غیرواگیر نیز بالا خواهد رفت.

وی در پایان از دانشگاه های علوم پزشکی کشور خواست با توجه به حساسیت موضوع نسبت به شناسایی زوجین در شرایط فوق اقدام کرده و آموزش های لازم در این خصوص را به آنان ارایه کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.