گفتگوی سلامانه با دکتر محمدحسین انتظاری، متخصص تغذیه:

هشدار درباره عواقب جبران‌ناپذیر رژیم‌های خودسرانه والدین به کودکان چاق!

هشدار درباره عواقب جبران‌ناپذیر رژیم‌های خودسرانه والدین به کودکان چاق!

سلامانه : متاسفانه گاهی والدین برخی از بچه‌های چاق ودارای اضافه‌وزن، فرزندان خود برای کم کردن وزنشان، پیش افرادی می‌برند که پزشک و متخصص نیستند یا خودشان به‌صورت خودسرانه، رژیم‌ها و محدودیت‌های تغذیه‌ای برای بچه‌ها اختراع می‌کنند.

دکتر محمدحسین انتظاری، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» می‌گوید: «هر نوع کاهش وزن، به‌خصوص کاهش‌ وزن‌های شدید در سن رشد باعث کاهش رشد بچه‌ها می‌شود. این کاهش رشد هم صرفا به معنای کاهش قد نیست؛ بلکه می‌تواند مفاهیمی مانند کاهش توان مقابله با بیماری‌ها در حال و آینده بچه‌ها یا کاهش ضریب هوشی آنها را هم در پی داشته باشد.»

با این حساب و به نظر دکتر انتظاری، باید در مورد رژیم غذایی چه‌ها بسیار محتاط بود و از همان بدو تولد، وزن آنها را کنترل کرد. مدیرگروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید می‌کند: «اگر کودک شمابه هر دلیلی هم دچار چاقی شد، ما در موارد خیلی افراطی به او رژیم کاهش وزن می‌دهیم.»

مثلادر چه مواردی؟ «در مواردی که مثلا وزن بچه باید 25 کیلوگرم باشد اما 50 کلیوگرم است. یا در مواردی که وزن بچه‌ها از وزن دوران بزرگسالی‌شان هم بیشتر می‌شود. دراین موارد، ما به دلیل اذیت شدن بچه‌ها یا افزایش خطرات ناشی از این نوع چاقی‌ها، به آنها رژیم غذایی می‌دهیم. اما این رژیم هم بسیار ملایم‌تر و تدریجی‌تر از رژیم بزرگسالان خواهد بود.»

وی درنهایت به این نکته اشاره می‌کند که هیچ پدر و مادری حق ندارد بدون داشتن دانش و علم تغذیه، به فرزند چاق و در سن رشد خود رژیم غذایی خودسرانه بدهد و او را با ممنوعیت‌های تغذیه‌ای روبرو کند. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.