قد ایرانی‌ها کوتاه شده‌ است؟

سلامانه :  رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور ضمن رد مباحثی مبنی بر کوتاه قد شدن ایرانی‌ها، گفت: آمار موجود، رشد طبیعی جمعیت کشور را نشان می‌دهد.

دکتر مجید حاجی‌ فرجی در گفت‌وگو با ایسنا ، در پاسخ به سؤالی درباره کوتاه قد شدن ایرانی‌ها و با توجه به تغذیه موجود در کشور، گفت: چند سالی است که این موضوع به عنوان نوعی دغدغه از سوی برخی‌ها مطرح شده که البته اطلاعات غلطی در این زمینه عنوان شده است.

وی افزود: تحقیقات مطرح شده در سطح دنیا و همچنین مقایسه جمعیت کشور با سایر کشورها حاکی از آن است که جمعیت کشور کوتاه قد نشده‌ و رشد نزولی نیز نداشته است.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور ادامه داد: البته مشکلاتی در بخش‌های استخوانی و کلسیم وجود دارد که در برخی موارد ممکن است کاهش رشد نسبت به سن رشد و قد اولیه را موجب شده باشد که این چنین مواردی نیز در حال اصلاح است.

حاجی‌فرجی در این باره ادامه داد: از آنجا که برنامه‌های مکمل‌یاری در کشور در حال اجراست و کودکان از ابتدا این مکمل‌ها را دریافت می‌کنند، مشکلی در زمینه رشد و قد کودکان به وجود نیامده است. آمار موجود نیز کوتاه قدی را نشان نمی‌دهد، بلکه رشد طبیعی که از قبل وجود داشته، ادامه دارد.

وی افزود: هر چند سوء تغذیه انرژی و پروتئین در کشور بسیار کاهش یافته، اما شاید هنوز مناطقی در جنوب کشور باشند که از این سوء تغذیه رنج ببرند. البته تا آنجا که اطلاع دارم، این موضوع جزو برنامه‌های وزارت بهداشت است که در حال اصلاح است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • مریم پنجشنبه, 24 بهمن 1392 - ساعت : 10:42:36
    تشریف بیاورید جنوب شهر بعد بگویید کوتاه نشده. در دبیرستان های دخترانه وضعیت خیلی حاد است. تهران فقط شمال و مرکز نیست. خود من 38 سال لبنیات نخوردم. سالی یک کیلو میوه و پروتیین هیچ نه گوشت نه تخم مرغ نه پنیر. حال در سن 42 سالگی با کوهی از بیماری و راشیتیسم و تحلیل وحشتناک ماهیچه ها مواجه شده ام و نمی توانم راه بروم و همه گمان می کنند من فلج مادرزادم.وتمام این ها به علت کمبود آگاهی و بی سوادی در خانواده های پایین جنوب شهره...