تولید کیت‌های استخراج DNA و آنزیم‌های پلیمرازی در راستای خودکفایی بیوتکنولوژی کشور

تولید کیت‌های استخراج DNA و آنزیم‌های پلیمرازی در راستای خودکفایی بیوتکنولوژی کشور

محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در راستای خودکفایی کشور در تولید محصولات تحقیقاتی بیوتکنولوژی، اقدام به ساخت کیت‌های استخراج DNA و آنزیمهای پلیمرازی کردند.

 

به گزارش خبرنگار سرویس فناوری ایسنا، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با اعلام این خبر افزود: بانک مولکولی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری در تقویت روحیه اقتصاد مقاومتی و همچنین رساندن جایگاه علمی جمهوری اسلامی ایران در حوزه بیوتکنولوژی به سطح شایسته و مطلوب در منطقه و جهان و نیز با درک نیاز جامعه تحقیقاتی به مواد و کیت‌های بخشهای مختلف تحقیقات بیوتکنولوژی (پزشکی- کشاورزی – پایه و ...)اقدام به تولید و ارائه هشت محصول مهم و ضروری در این حوزه شامل کیتهای استخراج DNA و آنزیم های پلیمرازی کرده است.

وی افزود: وارداتی بودن اکثر این محصولات در سالیان اخیر باعث ارزبری بسیار بالا و تحمیل هزینه های گزاف به بخشهای تحقیقاتی و آموزشی کشور در این حوزه شده است. این بار اقتصادی توام با هدررفتن زمان طولانی جهت دستیابی محققان داخلی به آن محصولات و گاهی کاهش کیفیت آنها به دلیل روند طولانی رسیدن محصول بدست مصرف کننده داخلی و عملا باعث کندی روند تحقیقات و پیشرفت علمی کشور در این بخش شده است.

فاضلی خاطر نشان کرد: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با بومی سازی دانش تولید محصولات مذکور موفق به راه اندازی خط تولید کیتهای استخراج DNA مبتنی بر ستونهای کروماتوگرافی از انواع نمونه های بیولوژیک و نیز آنزیمهای پلیمرازی با خلوص بالا شده است.

به گفته وی هزینه ای که محققان داخلی برای تهیه این محصولات پرداخت می‌کند به یک چهارم الی یک پنجم قیمت محصولات مشابه خارجی کاهش یافته و کیفیت محصولات مرکز قابل رقابت با برندهای معتبر خارجی بوده و بمدت بیش از دوسال مراحل کنترل کیفی متعددی را گذرانده و توسط مراکز تحقیقاتی معتبر در کشور مورد آزمایش و تائید قرار گرفته است.

سه شنبه 03/11/91    11:38

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.