آبله مرغان و زونا توسط یك نوع ویروس ایجاد می شود

سلامانه : این دو بیماری هر دو توسط یك نوع ویروس ایجاد می شود. بیماری اولیه این ویروس آبله مرغان است كه یك بیماری تب دار حاد، همراه با بثورات پوستی است.

 به گزارش وب دا؛متخصص بیماریهای عفونی كاشمر در خصوص بیماری آبله مرغان و زونا گفت: فردی كه به این بیماری مبتلا می شود برای تمام عمر ویروس را در بخشی از سیستم عصبی خود نگهداری می كند. چنانچه بدلیلی سیستم ایمنی فرد، حتی بطور موقتی تضعیف شود ویروس، مجدداً فعال شده و شغلی جدید از بیماری بنام زونا ایجاد می كند.

دكتر مهرداد اسماعیل زاده افزود: آبله مرغان عمدتاً بیماری دوران كودكی است. اگرچه بزرگسالانی كه به بیماری مبتلا نشده و ایمنی كافی علیه ویروس ندارند نیز می توانند بطور اولیه به ویروس آلوده شده و بیمار شوند. این بیماری فوق العاده مسری است و از طریق ترشحات تنفسی قابل سرایت است.

وی افزود: دوره كمون آن بطور متوسط دو هفته است و بیماری 48 ساعت قبل از شروع راش جلدی(بثورات پوستی)، درحین حضور راش جلدی و تا زمانی كه تمام وتریكولها خشك می شوند، قابل سرایت است. این بیماری معمولا یك بیماری خوش خیم، گذرا و خود محدود شونده است یعنی در اغلب موارد بدون درمان بهبود پیدا می كند.

این متخصص عفونی خاطر نشان كرد: چنانچه مادر بارداری پنج روز قبل تا 48 ساعت پس از زایمان به آبله مرغان مبتلا شود احتمال مرگ نوزاد بدلیل ابتلا به بیماری بسیار بالاست.

دكتر اسماعیل زاده به بیماری زونا اشاره نمود و گفت: بیماری زونا شكل دیگری از نظایر ویروس آبله مرغان است .این بیماری در كسانی تظاهر میكند كه قبلا دچار آبله مرغان شده و ویروس برای تمام طول عمر در رشته های عصبی باقی مانده است. تظاهر بیماری پوستی و معمولادر یك بخش ازبدن است (منتشر نمی شود). چنانچه شاخه چشمی عصب سه قلو درگیر شود اصطلاح زونای چشم اطلاق میشود.

وی تشخیص بیماری زونا را عمدتاً بر اساس بالین بیمار و استفاده از روشهای آزمایشگاهی بیان کرد و در خصوص درمان این بیماری گفت: استحمام روزانه، استفاده از داروهای موثر در درمان خارش، كوتاه كردن ناخن ها (برای جلوگیری از آلودگی ثانوی) و توصیه به مصرف آنتی بیوتیك اختصاصی (آسیكلوویر)شده است.

دكتر اسماعیل زاده برای پیشگیری از این بیماری خاطر نشان كرد: در برخی از كشورها از واكسن آبله مرغان استفاده می شودكه از سن یك سالگی تا دوازده سالگی قابل تزریق است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.