متقاضیان کاهش وزن صبور باشند

سلامانه : ناامیدی در فرایند رژیم درمانی برای کاهش وزن ممکن است برای متقاضیان بارها اتفاق بیافتد، بگونه ای که این افراد گاهی برنامه رژیم غذایی خود را کنار می گذارند.

 دبیر انجمن چاقی، چنین افرادی را به داشتن صبر و حوصله توصیه کرده و می گوید: این گروه باید خود را برای یک برنامه درازمدت کاهش وزن آماده کنند و طی آن روند رژیم درمانی و فعالیت بدنی خود را استمرار دهند. 

اما آنچه که شاید متقاضیان کاهش وزن را بیشتر آزار می دهد، کند شدن مسیر کاهش وزن است، و دکتر «محمد هاشمی» نیز در این باره تصریح می کند، در مراحل آغازین رژیم درمانی، به علت بالاتر بودن سطح متابولیسم بدن، افراد با سرعت بیشتری وزن کم می کنند اما به تدریج این سیستم به شکلی هوشمندانه، سوخت وساز خود را با میزان کالری دریافتی تطبیق می دهد، از این رو روند کاهش وزن سرعت کمتری خواهد داشت.

وی این مرحله را پاشنه آشیل سیر رژیم درمانی عنوان می کند که ممکن است موجب پشیمانی و مایوس شدن برخی بیماران شود. 

دبیر انجمن چاقی در مطلبی که در سایت شخصی خود منتشر کرده، در عین حال این مساله را به معنای توقف روند کاهش وزن عنوان نکرده و می گوید: افراد باید به پزشک خود اعتماد داشته باشند چون ترفندهایی از قبیل تغییر کالری و یا افزایش فعالیت بدنی می تواند روش های گوناگونی برای برون رفت از این چالش باشد.

دکتر هاشمی به یک نکته دیگر نیز اشاره می کند و آن اینکه گرچه چاقی در همه سنین سلامتی را تهدید می کند اما کاهش وزن به هر قیمتی توصیه نمی شود.

وی می افزاید: صرفنظر از مسایل توارثی، شیوه زندگی، عمده ترین عامل بروز و گسترش چاقی است و اصلاح شیوه زندگی تنها راه اصولی رسیدن به وزن مطلوب است. 

هاشمی ادامه می دهد: این رویه هرچند ممکن است تا حصول به نتیجه، زمان طولانی را بطلبد ولی در عین حال فرد را از خطرات کاهش وزن سریع ایمن نگاه می دارد و از سوی دیگر می تواند برای حفظ و نگهداری وزنی که کم شده، یک نوع تضمین به شمار آید.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.