گفت‌وگوی سلامانه با دکتر مریم خادم، متخصص زنان و زایمان

نسخه‌ای برای درمان ترک شکم در بارداری و بعد از زایمان

نسخه‌ای برای درمان ترک شکم در بارداری و بعد از زایمان

سلامانه : اغلب خانم‌ها در دوران بارداری از ایجاد ترک شکم در نواحی پوست شکم یا دیگر نقاط بدن گله‌مند هستند. این عارضه بیشتر در زنانی که طی بارداری به صورت ناگهانی وزن اضافه می‌کنند، دیده می‌شود. علاوه بر افزايش وزن شديد در بارداری، سن كم مادر و سابقه فاميلى است. در ابتدا رنگ این ترک‌ها، صورتی، قرمز یا قهوه‌ای روشن است که به مرور زمان تغییر رنگ داده و کمرنگ‌تر می‌شود. با این حال، رعایت برخی نکات می‌تواند تا حدودی در رفع این ترک‌ها مفید باشد که در این باره با دکتر مریم خادم، متخصص زنان و زایمان در پایگاه خبری «سلامانه» گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

تغذیه یا ژنتیک نقشی در بروز استریا ندارد
ترك یا استریا در نیمی از موارد روى شكم و ٢٥ درصد در پستان‌ها و ٢٥ درصد در ران‌ها به وجود مى‌آيد. در ابتدا رنگ این ترک‌ها، صورتی، قرمز یا قهوه‌ای روشن است که به مرور زمان تغییر رنگ داده و کمرنگ‌تر می‌شود. برخلاف تصور برخی از افراد که معتقدند نوع تغذیه یا ژنتیک و همچنین فعالیت بدنی در بروز این ترک‌های پوستی موثر است، باید گفت هیچ‌یک از این عوامل نقشی در ایجاد ترک‌های پوستی ندارند. درواقع، هنوز علت اصلى ايجاد استريا ناشناخته است و متاسفانه درمان قطعى برای آن وجود ندارد.


البته با رعایت برخی موارد می‌توان ایجاد ترک‌های پوستی روی نواحی شکم یا ران و... را به تاخیر انداخت. برای این منظور توصیه می‌شود حتما خانم‌های باداری با مصرف آب و مایعات کافی، رطوبت‌رسانی لازم را به پوست برسانند. حتی می‌توان در ماه‌های اول بارداری از روغن جوانه گندم استفاده کرد و بعد از زایمان به مدت دو ماه پوست را با روغن زیتون ماساژ داد. درضمن برنامه غذایی‌ باید به‌گونه‌ای باشد که غلات، کلسیم، ویتامین، پروتئین و میوه و سبزیجات در آن گنجانده شده باشد و حتما مکمل‌های تجویزشده مصرف شود. 


طبیعی است که در این دوران به دلیل بزرگ شدن شکم، در این ناحیه از بدن احساس خارش داشته باشد. ولی بهتر است به دلیل حساس و نازک بودن پوست از خاراندن آن اجتناب شود. علاوه بر این، به خانم‌های باردار پیشنهاد می‌شود تحت‌نظر یک متخصص تغذیه باشند تا وزنشان در حد متعادل اضافه شود. نباید از این مساله غافل بود که داشتن فعالیت بدنی و انجام ورزش‌های مناسب این دوران منجر به تسریع گردش خون در بدن می‌شود. با شروع بارداری با اجرای این روش‌ها می‌توان تا حدودی ایجاد این ترک‌ها را به تاخیر انداخت. در هرصورت چرب كردن این نواحی از بدن تنها تا حدودى كمك‌كننده است و درصورت ایجاد آن می‌توان بعد از بارداری به کمک لیزر پوست تا حدودی آن را رفع کرد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.