دکتر بهروز جنت:

فقط ۳۰درصد ایرانی‌ها وزن مناسب دارند/ ایرانی‌ها ۳۰درصد بیشتر چربی می‌خورند

فقط ۳۰درصد ایرانی‌ها وزن مناسب دارند/ ایرانی‌ها ۳۰درصد بیشتر چربی می‌خورند

سلامانه : مدیر کل نظارت بر فراورده های غذایی آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: راههای ابتلای بیماری های غیرواگیر به سلامت انسان با عناوین مختلف ممکن است اتفاق بیافتد که یکی از مبتلابه ترین این عوامل اضافه وزن و چاقی می باشدکه متاسفانه تنها 30درصد افراد جامعه ما از وزن مناسب برخوردارند و 70مابقی یا دچار اضافه وزن هستند یا کمبود وزن و لاغری دارند. 

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، دکتر بهروز جنت تصریح کرد: خیلی افتخار ندارد که بیان کنیم بیش از 50 درصد جامعه اضافه وزن دارند.

وی اظهار کرد: بحث پرفشاری خون و مقادیر بالای چربی و قند عوامل مهم دیگر در بروز بیماری های غیرواگیربه حساب می آیند؛ چربی، قند و نمک نیز ضد قهرمانهای  این داستان تلخ هستند و در کشور ما براساس آخرین آمار  مشخص شده که چیزی حدود 12 و 40 گرم در روز سرانه مصرف نمک و شکر مردم است و این در حالی است که حد مطلوب مصرف این مواد به ترتیب 5 و 51 گرم می باشد.


دکتر جنت ادامه داد: چنانچه درحد مطلوب مصرف چربی را هم براساس آمار 35گرم در روز بدانیم؛ سبد مصرف این ماده در ایران 50 گرم در روز است که اصلا آمار خوبی نیست.

وی افزود: با آمار بیان شده در بالا مشاهده می شود که در سبد  غذایی کشور ما 2.5 برابرحد مطلوب نمک، 21 درصد مصرف مازاد بر نیاز شکر و 30درصد بیش از حد مطلوب چربی وجود دارد و از آنجا که این عوامل خطر، خوشمزه هم هستند موجبات افراط در مصرف را فراهم می کند و افزایش وزن و فشار خون و دیگر بیماریها را موجب می شود.

 دکتر جنت اضافه کرد: برای جلوگیری از زیان های برشمرده شده، سازمان غذا و دارو سیاست های مدون، دقیق و مستمری  با اولویت کاهش شکر، نمک و چربی در دستور کار خود قرارد داده و خوشبختانه موفقیت های بزرگی نیز بدست آورده است.

 وی در پایان گفت: امیدواریم با آگاهی و فرهنگ سازی که با "چراغ راهنمای تغذیه ای" یا همان نشانگر های رنگی تغذیه ای در پیش گرفته ایم بتوانیم تمام مردم کشور را با خود همراه کنیم تا علاوه برکاهش زیانهای اقتصادی که شرح آن گذشت سن سلامت جامعه را در حد اعلی ارتقاء دهیم.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.