دکتر محسن نراقی، متخصص گوش و حلق و بینی در گفتگو با سلامانه:

انحراف بینی مقصر اصلی مشکلات تنفسی نیست!

انحراف بینی مقصر اصلی مشکلات تنفسی نیست!

سلامانه : یک متخصص گوش و حلق و بینی با تاکید بر این که تشخیص انحراف بینی را باید توسط پزشک صورت گیرد، می گوید:«بعضی از افراد انحراف بینی ظاهری دارند ولی در داخل بینی مشکلی از انحراف دیده نمی شود و خیلی ها هم برعکس هستند.»

 
دکتر محسن نراقی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه،  با بیان این که انحراف داخلی و ظاهری همیشه همراه هم نیستند، خاطرنشان می‌کند:«وقتی هم بینی توسط پزشک معاینه می شود، انحراف زمانی اهمیت می یابد که برای فرد مشکل تنفس ایجاد کرده باشد.»

 
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بعضی از پزشکان تصور می کنند تشخیص انحراف از روی عکس یا سی تی اسکن است در حالی که اصلا اینطور نیست. بینی خیلی از مردم با انجام سی تی اسکن ممکن است انحراف داشته باشد ولی لزوما قرار نیست تمام این افراد جراحی شوند. بلکه درجاتی از انحراف اصلا شاید طبیعی باشد.

 
به عقیده دکتر نراقی با انجام تست‌های تنفسی مشخص می‌شود آیا انحراف آنقدر ارزش دارد که سبب مشکل تنفس شده باشد یا نه؟ خیلی از افراد مشکل انحراف بینی دارند ولی این مساله 5 درصد هم برای آنها مشکل تنفس ایجاد نکرده در عوض 90درصد مشکل تنفس همین افراد ممکن است ناشی از آلرژی باشد. پس با انجام جراحی در این افراد به هیچ وجه مشکل تنفس رفع نمی‌شود. بلکه آلرژی در این بیماران باید درمان شود. 


این متخصص گوش و حلق و بینی با اشاره به عوارض قطره های ضد احتقان بینی نیز توضیح می‌دهد:«قطره های نفازولین، فنیل افرین و اکسی متازولین ضد احتقان هستند ولی به هیچ وجه نباید این قطره ها را بیشتر از یکی دو روز آن هم در مواقع ضروری استفاده کرد. کسی که سرماخوردگی حاد دارد، برای یک شب می تواند از این قطره ها استفاده کند.»

 

به عقیده دکتر نراقی این قطره ها عوارض شدیدی ایجاد می کنند به طوری که رگ های بینی را منقبض کرده و آن را از کنترل بدن خارج می کنند. این رگ ها به قطره وابسته می شوند و دیگر از بدن فرمان نمی برند. حجم شاخک های بینی را هم چند برابر می کنند.بسیاری از افرادی که به این قطره ها وابسته هستند، در نهایت ناچار به جراحی می شوند یعنی مشکلی که ممکن بود با درمان دارویی ساده و یا با اسپری های مخصوص درمان شود، با خوددرمانی غیرقابل برگشت خواهد شد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.