گفتگوی سلامانه با دکتر محمدی کنگرانی، روان‌پزشک

خشونت فیزیکی همسرمان را تحمل کنیم؟

خشونت فیزیکی همسرمان را تحمل کنیم؟

سلامانه : متاسفانه هنوز هم هستند خانم‌هایی که در دنیای مدرن امروزی، مورد خشوت فیزیکی و ضرب و شتم همسر خود قرار می‌گیرد؛ اتفاقی که در مواردی، برای برخی از آقایان هم می‌افتد. حالا سوال اینجا است که ما به‌عنوان یک زن یا حتی شوهر، تا چه اندازه باید خشونت‌های فیزیکی همسرمان را تحمل کنیم و دم نزنیم؟

 

دکتر حامد محمدی کنگرانی، روان‌پزشک می‌گوید که تا هیچ حدی! وی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» تاکید می‌کند: «خشونت فیزیکی جزو موارد ممنوعیت مطلق در روابط بین زوجین است. حتی در قوانین کشور ما هم که معمولا حق طلاق فقط در شرایط خاصی به خانم‌ها داده می‌شود هم، خشونت فیزیکی جزو معدود مواردی است که حق طلاق را برای خانم‌ها به‌همراه می‌آورد؛ البته درصورت ثابت شدن آن.»

 

با این حساب، چیزی به نام تحمل خشونت فیزیکی با هر حد و مرز و شدت و ضعفی وجود ندارد. این مشاور خانواده در ادامه صحبت‌های خود می‌افزاید: «ما هیچ‌وقت نمی‌گوییم که به محض بروز کوچک‌ترین خشونت فیزیکی، زن و شوهر باید از هم طلاق بگیرند، بلکه می‌گوییم که قبل از هرگونه تصمیمی، باید علت این خشونت، مشخص و برای رفع آن، تلاش شود.»

 

وی می‌افزاید که گاهی خشونت‌های فیزیکی برعلیه زنان، به دلیل بیماری مرد یا پرخاشگری فیزیکی مرد در پاسخ به یک پرخاشگری غیر فیزیکی از سوی همسرش صورت می‌گیرد.

 

دکتر محمدی اضافه می‌کند: «من قصد توجیه خشونت‌های فیزیکی را ندارم اما برخی از افراد، تنها یک بار و به دلیل خاصی اقدام به پرخاشگری فیزیکی می‌کنند که اگر ما بتوانیم عامل زمینه‌ای را شناسایی کنیم، هم می‌توانیم به حفظ کانون خانواده و پیشگیری از طلاق کمک کنیم و هم جلوی پرخاشگری‌های بعدی را بگیریم.»

 

او در نهایت به این نکته هم اشاره کرد که هیچ دلیلی برای تحمل پرخاشگری‌های فیزیکی مداوم از سوی همسر وجود ندارد اما با این حال، هیچ مشاوری در چنین مواردی توصیه به طلاق هم نمی‌کند و تصمیم‌گیری را برعهده خود خانم می‌گذارد که آیا می‌تواند و می‌خواهد که این زندگی را ادامه بدهد یا نه؟ 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.