دکتر حسین ملک افضلی در گفتگو با سلامانه:

نمی‌توانیم زوج‌ها را وادار کنیم بچه‌های بیشتری به دنیا آورند/ شرایط ازدواج را برای جوانان فراهم کنید

نمی‌توانیم زوج‌ها را وادار کنیم بچه‌های بیشتری به دنیا آورند/ شرایط ازدواج را برای جوانان فراهم کنید

سلامانه : یک متخصص اپیدمیولوژی معتقد است:«کاهش جمعیت در ایران بخصوص در 5 سال اخیر بسیار نگران کننده است زیرا در سالهای آینده با بافت جمعیتی سالمند مواجه خواهیم شد. تعداد بچه هایی که یک خانم تا سال 1365 به دنیا می آورد، 6 بچه بود ولی الان به 6/1 بچه رسیده است (بین یک تا دو بچه)  و رقم زیر دو، رقم خطرناکی محسوب می شود. بنابراین اگر به همین منوال پیش برویم، در 25 تا 35 سال دیگر  رشد منفی جمعیتی خواهیم داشت.»


دکتر حسین ملک افضلی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می‌افزاید:« نکته مهم این است ما نمی توانیم زوج ها را وادار کنیم که تعداد بچه های بیشتری به دنیا آورند، زیرا بینش مردم امروزی تغییر کرده و خانواده ها بسیار حساب شده و با برنامه ریزی عمل می کنند. بنابراین سیاست تشویق فایده ای ندارد. اما سیاستی که می تواند پاسخگو باشد تشویق جوانان به ازدواج است. روند کاهش جمعیتی در کشور به کاهش میل جوانان به تشکیل خانواده بر می گردد. البته میزان طلاق نیز رو به افزایش است. این دو  عامل مانع از تشکیل کانون خانواده می شود و این امر مانع از بوجود آمدن فرزند، و در نهایت کاهش جمعیت خواهد شد.»

 
این متخصص اپیدمیولوژی با بیان این که در کشورهای اروپایی جوانان می‌توانند به راحتی نیازهای جنسی خود را در خارج از خانه برآورده کنند، خاطرنشان می کند:«ولی در کشور اسلامی ما این نیازها باید در خانواده برآورده شود. حمایت از جوانان از جانب دولت باعث خرسندی خانواده هاست و در این راه آنها نیز همکاری خواهند داشت.»

 
دکتر ملک افضلی در پایان یادآور می‌شود:«هنوز جوانان زیادی هستند که در سن ازدواج قرار دارند و دولت باید تلاش کند تا شرایط مناسبی را برای ازدواج آنها فراهم آورد. لازم به ذکر است که برای پیش برد این طرح از افراط و تفریط باید جلوگیری شود و همیشه حالت میانه و متعادلی برقرار شود.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.