شیر مادران اصفهانی سمی است!

سلامانه :مشاور ارشد سازمان جهانی بهداشت عنوان کرد: براساس بررسی‌های صورت گرفته در اصفهان، در شیر مادرانی که در معرض هوای آلوده قرار گرفته‌اند، سرب، کادمیوم، ارسنیک و جیوه مشاهده شده است.

 

به گزارش ایسنا، رویا کلیشادی در همایش هوای پاک اظهار کرد: انسان‌ها در طول حیات خود و در هر رده سنی که باشند به هوای پاک نیاز دارند و به همین دلیل آلودگی هوا در هر رده سنی عوارضی ایجاد می‌کند.

 

وی افزود: در جامعه مردم تصور می‌کنند آلودگی هوا بر روی سالمندان و بیماران قلبی و ریوی بیشترین تاثیر را می‌گذارد این در حالی است که زنان باردار، جنین و نوزاد شیرخوار بیشترین صدمه را خواهند دید.

 

مشاور ارشد سازمان جهانی بهداشت ادامه داد: بر اساس تحقیقات صورت گرفته، آلودگی هوا منجر به ایجاد تغییرات در سلول‌ها و پیری سلول‌ها و در نهایت ابتلا به بیماری‌هایی همچون سرطان، قلبی عروقی و ایجاد لخته‌های خونی می شود.

 

کلیشادی تصریح کرد: آلودگی هوا جهش های ژنتیکی از جمله جهش ژن (CYP1A1) در جنین را به دنبال دارد و این بیماری در زمان کودکی و یا سنین بالاتر خود را نشان می دهد.

 

شیر مادران اصفهانی دارای سرب و کادمیوم، آرسنیک و جیوه است

وی تاکید کرد: براساس بررسی صورت گرفته در اصفهان، در شیر مادرانی که در معرض هوای آلوده قرار گرفته اند، سرب، کادمیوم، ارسنیک و جیوه مشاهده شده است.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: کمبود ویتامینD در ۹۰ درصد زنان، ۷۰ درصد مردان و ۶۰ درصد کودکان اصفهانی وجود دارد که به علت آلودگی هوا سنتز تولید ویتامین D در بدن صورت نمی گیرد.

 

کلیشادی ادامه داد: کمبود ویتامین D باعث افزایش بیماری‌های دیابت و MS می‌شود و این بیماری‌ها شاخص‌هایی است که میزان شدت آلودگی را در اصفهان نشان می‌دهند.

 

وی با اشاره به اینکه آلودگی هوا باعث آسیب دیدن لایه داخلی رگ ها و درنهایت گرفتگی رگ ها و بروز سکته های قلبی و مغزی می شود، تصریح کرد: یکی از دلایل کاهش سن بروز سکته های قلبی و مغزی در اصفهان، آلودگی هوا است.

 

مشاور ارشد سازمان جهانی بهداشت خاطرنشان کرد: اصفهانی‌ها در روزهای آلوده سبزی‌های سبز رنگ، سبوس، لبنیات، انار، روغن‌های کلزا و زیتون را در برنامه غذایی خود بگنجانند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • محمد یکشنبه, 6 بهمن 1392 - ساعت : 09:18:42
  يعني فقط آلودگي مال اصفهانه ...؟؟؟؟؟؟؟
  يعني شهرهاي ديگه مثل تهران ، مشهد ، اراك ،اهواز و .... ول كنيمو فقط بچسبيم به اصفهان ...؟؟؟
  يعني خون مردم اصفهان از مردم شهرهاي ديگه رنگين تره ...؟؟؟؟؟؟
  عزيزم همجا همينه ....
  اصفهاني ها هم بهتره خودشون كمتر هوا رو آلوده كنن چون اين آلودگي از شهر ديگه اي كه به اونجا نيومدس كه دادا ....
 • Reza شنبه, 5 بهمن 1392 - ساعت : 23:42:47
  چرامسئولين بفكر مردم نيستيد؟
 • mo شنبه, 5 بهمن 1392 - ساعت : 23:25:48
  اصفهانیا اگه خودشون رو با بعضی استانهای دیگه مقایسه بکنن تازه می فهمن تو نازو نعمت هستند ولی اونایی که بیشتر از دیگران دارن هیچ وقت راضی نیستن.
 • ذاکری -اصفهان شنبه, 5 بهمن 1392 - ساعت : 19:38:44
  من که یعنی سالم هستم نمی تونم توی این شهر نفس بکشم درضمن مسوولین این قدر بی خیالند خوشا به حال شمایی که چنین مسوولی ندارید
  درضمن وضعیت اتوبوس ها که جای خود دارد درصد آلودگی در این اتوبوس ها از بیرون هم بیشتره !
 • حمید شنبه, 5 بهمن 1392 - ساعت : 18:02:58
  مسئولین اصفهان به فکر این مردم باشید