چرا بعضی از کودکان دچار ریزش مو می‌شوند؟

چرا بعضی از کودکان دچار ریزش مو می‌شوند؟

سلامانه : همه افراد از جمله کودکان به طور معمول دارای دست کم 100هزار تار مو روی سرشان هستند و ممکن است روزانه تا 100 تار مو از سرشان بریزد كه معمولا تارهای موی جدید جایگزین تارهای ریخته شده می‌شوند. با این وجود در صورت عدم رویش موهای جدید، ریزش مو می‌تواند به کم پشت‌تر شدن مو، تشکیل لکه‌های بی‌مو یا طاسی کامل منجر شود.

 

به گزارش دوماهنامه «سلامانه»، معمولا كمتر اتفاق می‌افتد كه كودكان موهای سرشان را از دست بدهند اما گاهی بعضی از كودكان از ریزش مو رنج می‌برند كه علت آن وضعیت‌های جسمی خاص است كه تمامی این وضعیت‌های جسمی باید توسط متخصص اطفال یا متخصص پوست اطفال تشخیص داده شوند. با ما همراه شوید تا بعضی از علت‌های ریزش مو در کودکان و راه‌های درمان آنها را با هم بررسی کنیم.

 

اصطلاحا به ریزش مو آلوپسی گفته می‌شود. این عارضه به شکل آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی الگوی مردانه در مردان شایع‌تر است که باعث می‌شود آنها با بالا رفتن سنشان به طور فزاینده موهای بیشتری را از دست دهند. کودکان می‌توانند به یک نوع ریزش مو دیگر که معمولا با بیماری، عادت‌های آراستن مو یا رژیم غذایی مرتبط است مبتلا شوند. در بیشتر موارد ریزش مو در کودکان موقتی است؛ از این رو بیشتر آنها به مرور زمان و دوباره به طور کامل رشد می‌کنند. 


دلایل عمومی
در صورتی که کودکان به طور نادرست یا بیش از اندازه از موهایشان استفاده کنند می‌توانند به ریزش مو دچار شوند؛ برای مثال شانه زدن یا برس زدن مکرر موها، به ویژه هنگامی که خیس هستند می‌تواند موجب شکنندگی یا ریزش آنها شود. استفاده از لوازم جانبی مانند سنجاق سر یا مدل‌هایی مانند دم اسبی که بیش از اندازه محکم است، می‌تواند همین مشکل را ایجاد کند. مواد شیمیایی موجود در حالت‌دهنده‌های مو مانند فرکننده‌ها و صاف‌کننده یکی دیگر از دلایل ریزش موست زیرا در این فرایندها، مو در معرض ابزارهای تولیدکننده‏ دمای بالا مانند سشوار قرار می‌گیرد. همین‏طور کودکانی که در برنامه غذایی‌شان به اندازه کافی مواد مغذی خاصی مانند آهن و پروتئین را دریافت نمی‌کنند نیز ممکن است ریزش مو را تجربه کنند.


دلایل اختصاصی بیماری رینگ ورم یا تینیاکاپیتیس
از جمله مشکلاتی که می‌تواند به ریزش مو در کودکان منجر شود بیماری رینگ‏ورم یا تینیاکاپیتیس (یک نوع عفونت قارچی پوست سر و مولد کچلی) است. بچه‌های مبتلا به این بیماری معمولا با ریزش مكرر موها یا موهای خرد شده در قسمت فوقانی سر مواجه می‌شوند. تکه‌های بدون مو معمولا گرد یا بیضی ولی اغلب نامنظمند. گاهی اوقات موها دقیقا روی پوست خرد می‌شوند و به صورت نقاط سیاهی روی پوست سر به نظر می‌آیند. بعضی اوقات نیز پوسته‌های خاكستری روی پوست دیده می‌شود. یک پزشک متخصص می‌تواند با تجویز یک دارو و یک شامپوی ضدقارچ این بیماری را درمان کند. داروی این نوع بیماری خوراکی است و باید به مدت هشت هفته مصرف شود. کودکان نیز باید هفته‌ای دو تا سه بار و به مدت هشت هفته از این شامپو استفاده کنند. استفاده از این داروها به همراه شامپو مانع سرایت تینیاکاپیتیس به کودکان دیگر می‌شود و در نتیجه نیازی نیست که در طول درمان، کودک از رفتن به مدرسه خودداری کند.


ضربه موجب بروز آلوپسی کودکان می‌شود
آسیب یا وارد آمدن ضربه به فولیکول‌های مو می‌تواند موجب آلوپسی یا ریزش مو در کودکان شود. بستن بندهای محکم به مو و دم اسبی کردن موها باعث می‌شود که به طور مداوم موها در یک نقطه ساییده شوند و در نتیجه شکنندگی و ریزش مو به وجود آید. یک اختلال وسواسی- جبری موسوم به تریکوتیلومانیا که در آن فرد مبتلا به طور غیرارادی اقدام به کندن موهای خود می‌کند نیز موجب بروز الگوهای غیرطبیعی ریزش مو در کودک می‌شود. زیرا کودکان مبتلا به این بیماری قادر نیستند مانع کشیدن و پیچاندن موهایشان شوند. با این حال معمولا موها پس از ترک این رفتار مجددا می‌رویند.


بیماری آلوپسی آرئاتا
این بیماری نوعی اختلال سیستم ایمنی است كه می‌تواند موجب ریزش مو در کودکان و در نتیجه تشکیل نقاط دایره‌ای شکل بی‌مو و بدون آثاری از التهاب، پوسته یا موهای خرد شده روی سر آنها شود كه به طور ناگهانی و معمولا یکشبه بروز می‌کند. در این وضعیت  سیستم ایمنی شخص به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و بدون بروز هیچگونه شکنندگی، پوسته پوسته شدن یا ناراحتی باعث ریزش کامل مو می‌شود. هیچ نوع مداوا یا درمان اختصاصی برای این نوع بیماری موسوم به آلوپسی آرئاتا وجود ندارد اما متخصصان پوست می‌توانند داروهایی را تجویز کنند که می‌توانند به کودکان مبتلا به این اختلال کمک کنند. از آنجا که هیچ درمانی برای آلوپسی آرئاتا وجود ندارد علائم این بیماری می‌تواند بارها در زندگی کودک ظاهر شود. حدود یک در 1000 كودك دچار آلوپسی آرئاتا می‌شود که حدود 25 درصد آنها خطوط یا فرو رفتگی‌هایی در سطح ناخن خود دارند. كودكان مبتلا به آلوپسی آرئاتا باید تحت نظر متخصص پوست درمان شوند.


تلوژن افلوویوم
بیماری تلوژن افلوویوم چرخه طبیعی ریزش مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود مو پس از اتفاق‌های احساسی و جسمی ناگهانی مانند مرگ یکی از عزیزان ریزش پیدا کند. هر فولیکول مو تقریبا به مدت سه سال رشد می‌کند سپس رشدش متوقف می‌شود. به دنبال مرحله توقف رشد، فولیکول تقریبا به مدت سه ماه استراحت می‌کند و مجددا رشد مو از سر گرفته می‌شود. 


تلوژن افلوویوم، یک بیماری است که در آن فولیکول‌های مو غیرفعال می‌شوند و در حالت کمون قرار می‌گیرند و در نتیجه ریزش موی جزیی یا کلی روی می‌دهد. تلوژن افلوویوم می‌تواند پس از مصرف بیش از اندازه ویتامین A، تب‌های شدید، استرس یا آسیب شدید یا استفاده از یک نوع داروی ضدآکنه به نام روآکوتان ایجاد شود. اغلب موهای کودکان 6 تا 12 ماه پس از رفع عامل ایجاد تلوژن افلوویوم مجددا می‌رویند.


عدم تعادل هورمونی
عدم تعادل هورمونی مانند نامناسب بودن عملکرد غده تیروئید نیز از جمله عوامل ریزش مو در کودکان است.


شیمی‌درمانی
بعضی از داروهای ضدسرطان باعث ریزش مو در کودکان می‌شوند زیرا این نوع داروهای قوی نه تنها به سلول‌های سرطانی بلکه به سلول‌های مولد رشد مو نیز حمله می‌کنند و موجب از بین رفتن آنها می‌شوند. ریزش مو در کودکان کمتر از ریزش مو در نوجوانان و جوانان اهمیت دارد. بسیار حائز اهمیت است که یک نوجوان قبل از شروع درمان سرطان لوازم مورد استفاده در دوران ریزش مویش را تهیه کند. همه داروهای شیمی‌درمانی موجب ریزش مو نمی‌شوند؛ بنابراین لازم است از قبل با پزشک مربوطه درمورد گزینه‌های درمانی و نتایج پیش‌بینی شده صحبت کنید. کلاه، کلاه گیس و موی مصنوعی می‌توانند برای ماه‌ها و تا قبل از رویش مجدد موهای جدید، ریزش موی ناشی از شیمی‌درمانی را پنهان کنند.

 

چه باید كرد؟
والدینی که احتمال می‌دهند کودکشان دچار ریزش موست باید وی را نزد یک پزشک متخصص و مجرب ببرند. پزشک متخصص می‌تواند کودک را معاینه کند، آزمایش‌های لازم را انجام و بیماری اصلی وی را تشخیص دهد یا گزینه‌های درمانی مناسب را پیشنهاد کند. کودکان می‌توانند برای پیشگیری از احساس خجالت، ناراحتی یا سایر احساسات منفی و ناخوشایند ناشی از بی‌مویی تا قبل از بهبود کامل ریزش مو و رویش موهای جدیدشان از راه‌حل‌های موقتی مانند استفاده از موی مصنوعی، کلاه و کلاه‌گیس بهره ببرند. موی مصنوعی و کلاه‌گیس می‌تواند به عنوان یک راه‌حل درازمدت در مواقع نادری که کودک از ریزش موی دائمی رنج می‌برد مورد استفاده قرار گیرد.

ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.