رازهای غذایی شقایق و بهزاد فراهانی

سلامانه : اولین‌بار مخاطبان سینما در فیلم «لیلا»ی داریوش مهرجویی با چهره شقایق فراهانی آشنا شدند؛ دختر جوانی که علی مصفا به خواستگاری او می‌آمد تا زن دومش شود.

هفته نامه سلامت نوشت:«لیلا» آغاز ورود حرفه‌ای شقایق فراهانی به دنیای سینما بود و در ادامه در فیلم‌هایی مثل «وقتی همه خوابیم» و «طوطیا» با کارگردان‌هایی مثل بهرام بیضایی و ایرج قادری همکاری کرد. سال 1392 سال موفقی برای فراهانی بود چون مجموعه‌های تلویزیونی «کلاه پهلوی» و «مادرانه» با بازی او با استقبال نسبتا خوب مخاطبان روبرو شد. شقایق فراهانی این روزها با محمدرضا فروتن در فیلم «سایه روشن» به کارگردانی فرزاد موتمن همبازی شده است. در «فرهنگ سلامت» این هفته با او درباره این کارهای سینمایی و تلویزیونی‌اش و همینطور شیوه زندگی‌اش و اهمیتی که به سلامتش می‌دهد، گفت‌وگو كرده‌ایم.

 

شما برای تغذیه‌تان برنامه خاصی دارید؟

بله، برنامه‌ریزی دارم اما مواقعی که سر فیلمبرداری هستم، این برنامه به هم می‌خورد. مهم‌ترین نکته‌ای که در تغذیه خانواده‌ام رعایت می‌شود، کم مصرف کردن گوشت قرمز است اما متاسفانه در بیشتر کارهایی که به عنوان بازیگر حضور دارم، انواع غذاهای چرب که با گوشت قرمز تهیه شده، سرو می‌شود. 

اما گویا در برخی پروژه‌های سینمایی دو نوع غذای عادی و رژیمی رستورانی برایتان سرو می‌شود.

نه، گول ظاهر غذاهای رژیمی برخی رستوران‌ها را نخورید! برخی از گروه‌های سینمایی این غذاها را سفارش می‌دهند اما در منوی برخی از رستوران‌ها که به اصطلاح غذای رژیمی دارند، کوکوهایی است كه با روغن زیادی سرخ می‌شوند و ما خوشحالیم که مثلا داریم غذای رژیمی می‌خوریم!

تمایل به خوردن غذاهای گیاهی، در خلق و خوی آدم‌ها هم تاثیرگذار است؟

بله، فکر می‌کنم بیشترین تاثیرش آرام‌بخشی باشد.

خودتان هم آشپزی می‌کنید؟

بله، در خانه برای پسرم آشپزی می‌کنم و غذاهای خوشمزه تهیه می‌کنم.

مثلا؟ 

مثلا ماهی. پسرم ماهی خیلی دوست دارد.

و چه غذاهایی را با سبزی‌ها درست می‌کنید؟

انواع و اقسام سالادهای گیاهی.

خانواده‌تان هم به غذاهایی که با سبزی‌ها درست می‌شوند، علاقه دارند؟ 

بله، مادرم (فهیمه رحیم‌نیا)، خواهرم و برادرم گیاهخوارند.

 پدرتان (بهزاد فراهانی) چطور؟

پدرم هم چون همه اعضای خانواده گیاهخوار هستند، گیاهخواری می‌کنند. البته نکته مهم در گیاهخواری این است که باید تعادل مصرفی در خوردن سبزی‌ها به وجود بیاید و از سبزی‌هایی استفاده شود که پروتئین دارند. برای تامین نیاز بدن به پروتئین باید از حبوبات استفاده کرد. اگر در گیاهخواری با دقت عمل نکنیم، بدن دچار مشكل خواهد شد. 

وقتی رستوران می‌روید هم برای خوردن غذاهای گوشتی وسوسه نمی‌شوید؟

بستگی دارد! گاهی هوس کباب می‌کنم و کباب می‌خورم.

 بنابراین فقط گیاهخواری نمی‌کنید؟

بله، به قول صادق هدایت، تا زمانی که کشتارگاه‌ها در دنیا وجود دارند، انسان روی خوشی و آرامش را نخواهد دید. بیشتر بزرگان و انبیای الهی هم بیشتر از گیاهان غذا تهیه می‌کردند. 

 چقدر به خوردن لبنیات اهمیت می‌دهید؟

شیر گاو نمی‌خورم ولی شیر سویا زیاد مصرف می‌کنم. 

به دایر کردن رستوران گیاهی علاقه‌ای ندارید؟

راستش چند سالی است که به فکر شغل دوم هستم زیرا درآمد بازیگری آنقدر نیست که بتوان با اتکا به آن، زندگی کرد اما رستوران‌داری شغل وقت‌گیری است و با کار ما متناسب نیست.

یعنی درآمد بازیگری برای گذران زندگی متوسط هم کفایت نمی‌کند؟

نه، کافی نیست.

چقدر به حضور در فعالیت‌های اجتماعی و خیرخواهانه اعتقاد دارید؟ 

من جزو اولین گروه هنرمندانی هستم که فرم اهدای عضو را پر کردند. به نظرم این کار باعث فرهنگ‌سازی در جامعه می‌شود.

اهل ورزش هم هستید؟ 

بله، بیشتر به پیاده‌روی و شنا می‌پردازم و با مربی‌ام برای آمادگی جسمانی مشورت می‌کنم.

 و چکاپ‌های دوره‌ای؟

نه، متاسفانه کمتر فرصت این کار را دارم. 

در فیلم «سایه روشن» که تازگی‌ها مشغولش بودید، چه نقشی داشتید؟

نقش زن میانسال رمانتیک و عاشق‌پیشه. خوشحالم که توانستم با فرزاد موتمن بعد از فیلم «بیداری» تجربه مشترک جدیدی در «سایه روشن» داشته باشم.

در «کلاه پهلوی» هم نقش متفاوتی بازی کردید. 

بله، مجموعه تلویزیونی «کلاه پهلوی» یک کار تاریخی بود که من در آن نقش «مه‌لقا» را بازی کردم؛ نقشی متفاوت و دشوار به لحاظ اجرا. این زن با تغییر و تحولات جامعه‌اش در تفکرات و ظاهرش تغییراتی می‌دهد که تبعاتی برایش دارد. 

به نظرتان مهم‌ترین ویژگی مجموعه تلویزیونی «مادرانه» که با بازی شما در ماه رمضان پخش شد، چه بود؟

به نظرم در این مجموعه به مساله اعتیاد، مخصوصا رواج اعتیاد بین جوانان، خیلی خوب پرداخته شده بود. پیش از هر چیز باید ریشه‌یابی شود كه چرا جوانی به اعتیاد روی آورده است، نه اینکه چرا در حال حاضر معتاد است و چه باید كرد تا این اتفاق نیفتد. من فکر می‌کنم سعید نعمت‌ا‌...، نویسنده این اثر، به بهترین نحو این نگاه را به فیلمنامه «مادرانه» تزریق کرده بود. از طرف دیگر، به نظرم پرداختن به مساله طلاق از دیگر جنبه‌های مثبت «مادرانه» بود. موضوع خیلی مهم دیگری که در این مجموعه به آن نگاه شد و در عرفان، اخلاقیات، دین، فرهنگ و سنت ما هم به آن اشاره شده، این است که انسان‌ها در روند زندگی چه بخواهند و چه نخواهند، جواب خوبی‌ها و بدی‌های خود را می‌گیرند.

این مجموعه به مشكلات والدین و فرزندان هم نگاهی انداخته بود.

بله، نگرانی‌های والدین در رابطه با فرزندانشان چیزی نیست كه از بین برود. من هنوز هم نگرانی‌های زیادی در مورد پسرم دارم كه فكر می‌كنم تمام والدین با آن درگیرند. خود من متولد دهه 50 هستم و خواهر و برادرم از بچه‌های دهه 60 هستند. نگرانی‌های هر نسل متناسب با شرایط زمانه، موقعیت معیشتی و... تغییر می‌کند ولی نگرانی‌های انسانی در همه نسل‌ها یکسان است. وقتی به نسل خودمان نگاه می‌كنم، به یاد می‌آورم نگاه مستقلی به زندگی داشتیم و دلمان می‌خواست در ساختن زندگی‌مان بیشترین سهم را داشته باشیم. ما هم كمبودهایی داشتیم اما تلاش‌ می‌كردیم این كمبودها را برطرف كنیم، نه اینكه به دنبال مسائلی برویم كه به نظر می‌آید راه‌حل هستند ولی خودشان مشکل‌آفرین‌اند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.