پوست پلیس در خطر است!

سلامانه : خیلی از کسانی که عضو نیروهای پلیس هستند، دچار مشکلات پوستی می‌شوند. ایستادن طولانی‌مدت در خیابان و قرار گرفتن در معرض تابش نورخورشید، مواجهه با هوای سرد یا گرم و آلودگی هوا عوارض نامطلوبی در پوست دارد. در «سلامت شغلی» این هفته برخی از این عوارض را با هم مرور و برای مراقبت از پوست به نکته‌هایی اشاره می‌کنیم...

هفته نامه سلامت نوشت:


قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نورخورشید، آثار زیانبار زیادی دارد و اگر فردی محافظت خوبی در برابر آفتاب نداشته باشد، این آثار تشدیدمی‏‏شود اما بسیاری از افراد عادت ندارند از ضدآفتاب استفاده كنند. مخصوصا آقایان که كمتر با این موضوع كنار می‏‏آیند، به‌خصوص اگر ضدآفتاب‌ها رنگی یا چرب باشند. البته بیشتر ضدآفتاب‌های موجود در بازار برای آقایان نیز قابل استفاده است. خیلی از افراد هم دنبال ضدآفتاب‌های خارجی با SPF بالا هستند در صورتی كه ضدآفتاب ایرانی با 30SPF هم اگر هر 2 ساعت یك بار استفاده شود، می‏‏تواند از آثار زیانبار تابش نورخورشید بر پوست جلوگیری كند.

 

عوارض پوستی آفتاب

شاید مهم‌ترین اثر منفی نورخورشید، بر كلاژن‌سازی پوست باشد چون كلاژن‌سازی را كاهش می‌دهد ولی ساخت بافت الاستینی زیر پوست افزایش می‏‏یابد. اثر این تغییرات هم چین‌وچروك است. حتما پیش آمده با كسی روبرو ‏‏شوید كه همسن شماست ولی مسن‏تر از شما به نظر می‌رسد چون آثار چین و چروك بیشتری در صورت و پیشانی او مشاهده می‏‏شود.‌ مثلا در چهره كشاورزان كه ساعت‌های زیادی در معرض نورخورشید قرار دارند، چین و چروك بیشتری وجود دارد. خوشبختانه كلاهی كه افسران پلیس روی سر می‏‏گذارند تا حدودی بخش‏هایی از صورتشان را از آفتاب محافظت می‏‏كند ولی آنها از مصرف ضدآفتاب بی‌نیاز نیستند. اگر ریش هم داشته باشند، می‏‏تواند بخش‌هایی از صورت را از نورخورشید محافظت كند. موضوع دوم، تغییرات رنگدانه‏ای است كه ممكن است در صورت و پشت دست این افراد پیدا شود. چون این 2 منطقه از پوست بیشتر در معرض آفتاب قرار دارند. خوشبختانه بیشتر افسران پلیس دستكش می‌پوشند و این دستكش چه در زمستان و چه در تابستان از آثار زیانبار نورخورشید جلوگیری می‏‏كند. كسانی كه دستكش به دست نمی‏‏كنند، بهتر است علاوه بر صورت، پشت دست‌هایشان نیز ضدآفتاب بزنند چون این تغییرات رنگدانه‏ای ممكن است ابتدا فقط زیبایی را تحت‌تاثیر قرار دهد اما در بلندمدت ممکن است ضایعه‌هایی كه به آنها ضایعات پیش‌سرطانی گفته می‏‏شود، ظاهر ‏‏شود. یعنی این ضایعه‌ها خودشان بی‌خطر هستند اما اگر ادامه پیدا كند ممكن است روی آنها ضایعات سرطانی به وجود بیاید. البته در بسیاری موارد این سرطان‌ها بدخیم ‏‏نیستند اما در برخی موارد نیز ممكن است کار به ابتلا به سرطان‏های بدخیم بکشد. این دو عارضه یعنی چین و چروك و رنگدانه (لكه) بارزتر از بقیه آثار زیانبار آفتاب است ولی نورخورشید می‏‏تواند باعث ابتلا به بیماری‌های پوستی دیگری هم شود كه یا مستقیم در بروز آنها نقش دارد یا تشدیدكننده بیماری‌هاست. مثلا بیماری پوستی‌ای به نام لیكن‌پلان‌ (Actinic) وجود دارد که با نورخورشید بروز پیدا می‏‏كند. نكته مهم در مورد نورخورشید این است كه در ارتفاعات، آثار آن شدیدتر می‏‏شود پس به آن گروه از افسران پلیس که در ارتفاعات مشغول خدمت هستند، توصیه می‌کنم به نکته‌های پیشگیرانه بیشتر توجه کنند.

عوارض پوستی آلودگی هوا

در كشور آمریكا در زمینه میزان تاثیر آلودگی هوا بر بروز ضایعات پوستی روی 3 گروه از افسران پلیس مطالعه‏ای ‏انجام شد. در یك گروه از این افسران که در معرض آلودگی هوا قرار داشتند، مشخص شد كه رنگدانه‌های پوستی و چین و چروك پوست در این افراد بیشتر بروز می‏‏كند یعنی آلودگی هوا هم همان عوارض نورخورشید را بر پوست دارد.

 

عوارض پوستی سرما و گرما

سرما می‏‏تواند اندام‌ها (دست‌ها و پاها) را دچار سرمازدگی و تغییرات دائمی ‏‏به شكل كبودی كند. نوك انگشتان دست و پا بیشتر در معرض این آسیب هستند. آثار سرما و گرما به اندازه نورخورشید نیست. گرما می‏‏تواند قرمزی پوست و سوختگی درجه یك به وجود بیاورد. ایجاد میلیا یا دانه‌های مرواریدی سفیدرنگی كه به علت محبوس شدن لایه سطحی پوست ایجاد می‏‏شوند، نیز از عوارض گرماست. در افراد مستعد، گرما یا سرما می‏‏تواند مدت و شدت كهیر را افزایش دهد. در سرما باید لباس‏های متعدد پوشید. اگر تعداد لباس‌ها بیشتر باشد، بهتر از این است كه یك لباس كلفت پوشیده شود، به‌خصوص در قسمت‌های انتهایی دست و پا. كفش‏ها باید طوری انتخاب شوند که به خوبی بتوانند از پاها محافظت كنند، آب را به خود جذب نكنند و منفذ نداشته باشند. در گرما پوشیدن لباس‌های روشن كمك‌كننده است. علاوه بر اینها نوشیدن فراوان آب در فصول گرم هم برای محافظت از پوست و دیگر اعضای بدن ضرورت دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.