لاغری برایم دردسر شده است!

سلامانه : میهمان این هفته «میزگرد تغذیه» جوان 29 ساله‌ای ساکن شهر بابک استان کرمان است که با 170 سانتی‌متر قد و 53 کیلوگرم وزن از لاغری شکایت دارد. کم وزنی ‌هادی عباسی برایش دردسرساز شده و روی زندگی‌اش تاثیر گذاشته است...

هفته نامه سلامت نوشت: او می‌گوید: «لاغری اذیتم می‌کند. وقتی دنبال کار می‌روم، فکر می‌کنند معتادم و به من کار نمی‌دهند. در مصاحبه‌های استخدامی بارها و بارها از من می‌پرسند چرا اینقدر لاغر هستی و من باید توجیه‌شان کنم که مشکلی ندارم و لاغری‌ام ارثی است. این پرسش‌ها اینقدر اذیتم می‌کند که دیگر دلم نمی‌خواهد دنبال کار بروم.»

هادی عباسی که از کمبود وزنش شکایت دارد، از «سلامت» می‌پرسد:

واقعا سردمزاج‌ها چاق نمی‌شوند؟

سلامت: از کی لاغر شدید؟

از وقتی یادم می‌آید همیشه روی همین وزن بوده‌ام و در بهترین حالت یک کیلوگرم وزنم بیشتر شده است. البته قبلا بهتر بودم و از 15 سالگی به بعد لاغری‌ام شدیدتر شد.

سلامت: مشکل و بیماری خاصی ندارید؟

فکر می‌کردم علت لاغری‌ام مشکل تیرویید باشد اما نتایج آزمایش‌ها مشخص كرد مشکل تیرویید هم ندارم.

سلامت: برای افزایش وزن چه اقدامی کرده‌اید؟

یکی از دوستانم پودری به من داد که فکر می‌کنم از داروخانه تهیه کرده بود. مدتی آن را مصرف کردم و طی 10 تا 15 روز، حدود 7 کیلوگرم وزن اضافه کردم. بدنم حالت پف کرده پیدا کرده بود و به محض قطع مصرف دارو، به وزن قبلی برگشتم.

سلامت: کم‌اشتها هستید؟

اتفاقا اشتهایم خوب است و همه این موضوع را تایید می‌کنند. 3 وعده اصلی غذا را خوب می‌خورم. گاهی هم میوه و سبزی مصرف می‌کنم.

سلامت: چقدر فعالیت بدنی دارید؟ اهل ورزش هستید؟

قبلا حدود 4 سال کاراته کار می‌کردم اما به دلیل اینکه دچار ضربه و آسیب شدم، آن را کنار گذاشتم. ورزش یا رها کردن آن هم هیچ تاثیری روی وزنم نداشته است. فعالیت بدنی‌ام تقریبا زیاد است. من در زمینه برق ساختمان کار می‌کنم و روزی 6 تا 7 ساعت راه می‌روم.

سلامت: دچار ضعف و بی‌حالی نمی‌شوید؟

قبلا دچار ضعف و بی‌حالی می‌شدم اما الان مشکلی ندارم.

سلامت: وقتی دچار اضطراب می‌شوید چه می‌کنید؟

وقتی اضطراب دارم، اشتهایم کم می‌شود، غذا نمی‌خورم و راه می‌روم. راه رفتن به من آرامش می‌دهد.

سلامت: سایر افراد خانواده‌تان مشکل کم وزنی ندارند؟

برادر بزرگم قبل ازدواج لاغر بود اما بعد ازدواج چاق شد.

سلامت: چه پرسشی از متخصصان دارید؟

یک متخصص طب سنتی به من گفت تو سردمزاج هستی و هر چقدر هم غذا بخوری، چاق نمی‌شوی. می‌خواستم بدانم چنین چیزی ممکن است؟ از متخصصان می‌خواهم راهنمایی‌ام کنند و راه‌حلی برای افزایش وزن به من بدهند.

نگاه متخصص تغذیه

نظر دکتر مسعود کیمیاگر درباره سوژه «میزگرد تغذیه»

افزایش وزن سخت‌تر از کاهش وزن است

سلامت: آقای عباسی از لاغری شکایت دارد و سال‌هاست وزنش ثابت مانده و اصلا تغییر نکرده‌است. علت چیست و برای افزایش وزن باید چه کار کند؟

برخی افراد سرشتی لاغرند و ژن چاقی ندارند. در بدن این افراد چربی خوب ساخته نمی‌شود؛ به عبارت دیگر، کارخانه چربی‌سازی خوبی ندارند و نمی‌توانند بافت چربی ذخیره بسازند. برخی افراد هم مصرف انرژی در بدنشان بالاست. برخی هم پرتحرک هستند و مانند بچه‌هایی که زیاد جست‌وخیز و حرکت دارند، هر کاری را با حرکت اضافه انجام می‌دهند. چنین افرادی خیلی کم چاق می‌شوند. البته در 80تا 90درصد موارد می‌توان وزن افراد لاغر را در درازمدت با رژیم غذایی اضافه کرد اما 10تا 20درصد موارد هم مقاوم‌اند و به رژیم غذایی پاسخ نمی‌دهند. ایشان باید به متخصص تغذیه مراجعه و با توجه به نیاز بدنشان، یک برنامه غذایی با کالری حساب شده دریافت كنند تا معلوم شود به وزنشان اضافه می‌شود یا نه.

سلامت: لاغری می‌تواند در طولانی مدت مشکل جسمی ‌ایجاد کند؟

لاغری بیش از حد نوعی بیماری است که می‌تواند خطرهایی داشته باشد. افرادی که بافت چربی ندارند، در برابر سرما و ضربه آسیب‌پذیرند. بافت چربی مانند عایق و ضربه‌گیر در بدن عمل و ضربه را خنثی می‌کند اما اندام‌های داخلی افراد لاغر ممکن است در اثر ضربه آسیب ببیند. سرما هم بیشتر در بدنشان نفوذ می‌کند و ممکن است کلیه‌شان در اثر سرما دچار مشكل شود.

سلامت: برخی افراد برای چاق شدن از مکمل‌ها، قرص‌ها، شربت‌ها و پودرهایی که در بازار وجود دارد استفاده می‌کنند. آقای عباسی هم یک بار به پیشنهاد یکی از دوستانشان از پودری استفاده كرده‌اند. شما این کار را تایید می‌کنید؟

ما معمولا به افرادی که می‌خواهند وزن اضافه کنند، ویتامین می‌دهیم که باعث بهبود سوخت و ساز بدن می‌شود و در برخی افراد هم اشتها را بهتر می‌کند اما نمی‌دانیم پودرهای مختلفی که افراد چاق و لاغر از آنها استفاده می‌کنند، حاوی چه موادی هستند و چه ترکیبی دارند اما مشاهده شده است افرادی که از این محصولات استفاده کرده‌اند، دچار عوارض و آسیب‌های جدی می‌شوند. افرادی که می‌خواهند لاغر شوند، باید صبر داشته باشند و آنهایی که می‌خواهند وزن اضافه کنند باید صبر بیشتری به خرج دهند چون افزایش وزن سخت‌تر از کاهش وزن است. افرادی که ژن لاغری دارند ممکن است به زحمت ماهی نیم تا یک کیلوگرم وزن اضافه کنند.

سلامت: حرف یا نکته آخر؟

لاغری در حد معمول (شاخص توده بدنی 18 و 19) ممکن است مشکلی ایجاد نکند اما لاغری‌های شدید ممکن است باعث بروز مشکل شود. وضعیت آقای عباسی باید بررسی شود و اگر می‌خواهند وزن اضافه کنند، باید دید وزن اضافه شده با تناسب اندام همراه است یا خیر، بنابراین باید با برنامه‌ای حساب شده و دقیق به مدت 2 تا 4ماه تحت‌بررسی قرار گیرند.

نگاه فوق‌تخصص غدد و متابولیسم

کدام بیماری‌ها لاغرما ن می‌کنند؟

دکتر علیرضا استقامتی

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

آقای عباسی لاغرند اما سال‌هاست وزنشان ثابت است. مساله لاغربودن با لاغرشدن کاملا متفاوت است. وقتی فردی بیشتر از 10درصد وزنش را از دست بدهد، غیرعادی است و باید بررسی شود اما افرادی که لاغر هستند و وزنشان کم است، برخلاف تصور سایر افراد یا حتی برخی پزشکان، هیچ مشکل تیروییدی‌ای ندارند. پرکاری تیرویید فرد را لاغر و وزن را کم می‌کند و فرد در مدت کوتاهی با وجود اشتهای خوب، وزن از دست می‌دهد و اگر درمان نکند مرتب لاغرتر می‌شود. این لاغر شدن نشانه بیماری است اما لاغر بودن در بسیاری افراد سرشتی است و به دلایل ناشناخته طبیعتشان طوری است که سوخت و سازشان بالاست. این افراد هرچقدر بخورند، وزنشان بالا نمی‌رود. لاغری سرشتی اصلا بیماری نیست. افرادی که وزنشان کم است و این وزن معمولا در یک محدوده ثابت است، معمولا سالم و سرشتی لاغرند. بیشتر این افراد چاق نمی‌شوند و برخی هم ممکن است با تغییر شرایط زندگی مانند ازدواج، عمل جراحی یا مهاجرت وزنشان تغییر کند. البته گاهی دلایل مختلفی مانند ابتلا به بیماری‌های عفونی، انواع بیماری‌های بدخیم، انواع بیماری‌های گوارشی، بیماری‌های غدد از جمله پرکاری تیرویید، کم‌کاری غده فوق‌کلیه، کم‌کاری‌ هیپوفیز و انواع بیماری‌های مختلف می‌توانند باعث لاغری شوند.

نگاه متخصص فارماکوگنوزی

اینکه سردمزاج‌ها چاق نمی‌شوند

صحت ندارد

دکتر غلامرضا امین

استاد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران

آقای عباسی باید به متخصص داخلی مراجعه کنند و اطلاعات کاملی از وضعیتشان به او بدهند تا سابقه خانوادگی و زمینه وراثتی لاغری در بستگانشان بررسی شود و آزمایش‌ها و بررسی‌های لازم انجام گیرد. در نهایت مشخص می‌شود نقص از کجاست و علت لاغری چیست. برای بررسی دقیق، لازم است همه آزمایش‌هایی که می‌تواند سرنخی از علت لاغری این آقا به دست بدهد، انجام ‌شود؛ مثلا کمبود مواد معدنی مانند سدیم، پتاسیم، روی و منگنز که مقدارشان در بدن کم است اما کارهای مهمی انجام می‌دهند، می‌تواند وزن را دچار اختلال کند. به هر حال تا وقتی علت لاغری مشخص نشود، راه‌حل‌هایی که به ایشان پیشنهاد می‌شود (مانند پودری که به توصیه دوستشان مصرف کرده‌اند) موثر نیست و اگر تاثیر داشته باشد، اثر آن موقتی است و حتی می‌تواند خطرناک باشد. اینکه به ایشان گفته شده سرد مزاج است و هر کار کند چاق نمی‌شود نیز نمی‌تواند درست باشد. در طب سنتی، مزاج و اخلاط بررسی می‌شود و اگر تنظیم آنها به هم خورده باشد، برای تنظیم‌شان راه‌حل و توصیه وجود دارد.

نگاه روان‌شناس 

به ظاهرتان بی‌توجهی نکنید

دکتر بهروز بیرشک

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

به نظر می‌رسد لاغری آقای عباسی باعث شده نسبت به این موضوع و پرسش‌هایی که در این مورد می‌شود، حساس شوند اما باید سعی کنند مقاومت بیشتری داشته باشند و زود کنار نکشند. خیلی مهم است که ایشان وقتی دنبال کار می‌روند و در مصاحبه‌های استخدامی شرکت می‌کنند، به آراستگی و ظاهرشان توجه داشته باشند و در پوشششان از رنگ و طرح‌هایی استفاده کنند که لاغری‌شان کمتر به چشم بیاید. به هر حال ممکن است برای دیگران سوال پیش بیاید که علت لاغری ایشان چیست و باید در حد لازم در این مورد توضیح دهند. آقای عباسی باید حساسیتشان را کم كنند و اینکه لاغری باعث می‌شود نتوانند شغل مناسب پیدا کنند را به همه چیز تعمیم ندهند. لاغری می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و اینطور نیست که با زیاد خوردن، مشکل کم‌وزنی حل شود. بعضی افراد زیاد می‌خورند اما سوخت و ساز بدنشان طوری است که بیشتر كالری می‌سوزانند و افرادی هم با کمترین مقدار غذا، افزایش وزن پیدا می‌کنند. مهم سلامت بودن جسم است نه زیاد یا کم بودن وزن. به نظر من جنبه‌های شخصیتی و برداشت ذهنی از ظاهر باید در این جوان تقویت شود.

احوالپرسی از مهمانان «میزگرد تغذیه»

این هفته: برادران غروی‌زاده

در «بازتاب» این هفته سراغ برادران غروی‌زاده که 19 آذرماه سال 90 در «میزگرد تغذیه» شماره 349 شرکت کرده بودند، رفته‌ایم. اگر یادتان باشد، «میثاق» و «مهدی» در مجموع 75 کیلوگرم وزن کم کرده بودند. میثاق که انگیزه‌اش برای کاهش وزن محمدرضا گلزار بوده است، می‌گوید: «هرچند می‌دانستم هرچقدر هم لاغر شوم مثل آقای گلزار نمی‌شوم، اما دیدن خوشتیپی او باعث شد تصمیم بگیرم وزن کم کنم.» او که طی 6 ماه 34 کیلوگرم وزن کم کرده بود، ادامه می‌دهد: «در میزگرد تغذیه همه پزشکان از روش کاهش وزن ما انتقاد کرده و به ما هشدار داده بودند. فقط دکتر بیرشک اراده ما را تحسین کرده بود. البته من حرف متخصصان را قبول دارم و پزشکانی که به آنها مراجعه کردم هم همین حرف‌ها را زدند و گفتند باید وزن اضافه کنم. مربی بدنسازی‌ام هم گفت با رژیم سفت و سخت همه ماهیچه‌های بدنم را سوازنده‌ام. به همین دلیل در کنار تمرین‌های ورزشی، دوباره وزن اضافه کردم و الان وضعیت بهتری دارم.» او درباره برادر کوچکش مهدی که 41 کیلوگرم وزن کم کرده بود، نیز می‌گوید: «مهدی هم مدتی برای کنکور درس می‌خواند و به دلیل اینکه تحرکش کم شده بود، کمی وزن اضافه کرد اما بعد از قبولی در کنکور دوباره بدنسازی را شروع کرد و دارد وزن کم می‌کند.» میثاق در پایان می‌گوید: «ما مشکل خاصی پیدا نکردیم اما روش قبلی را کنار گذاشتیم و با ورزش و مراعات غذایی وزنمان را کنترل می‌کنیم.»

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.