پرسش سلامانه از دکتر حمید عمادی، متخصص بیماری های عفونی:

مبتلایان به هپاتیت C می‌توانند ازدواج کنند؟

مبتلایان به هپاتیت C می‌توانند ازدواج کنند؟

سلامانه : به گفته یک متخصص عفونی هپاتیت های ویروسی به مجموعه ای از میکروارگانیسم ها یا ویروس ها گفته می شود که از یک خانواده هستند. این ویروس ها به کبد انسان حمله می کنند و باعث بروز مشکلات کبدی می شوند. از این نظر به همه آنها هپاتیت و درگیرکننده کبد گفته می شود.


 دکتر حمید عمادی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، تصریح می‌کند:« هرکدام از اینها راه انتقال متفاوت و شرایط بالینی متفاوتی دارند. در این میان ویروسی به اسم ویروس هپاتیت C وجود دارد. مساله ای که ویروس هپاتیت C دارد این است که وقتی کسی را درگیر می کند احتمال زیادی وجود دارد که بیماری آن شخص مزمن شود. ولی در مورد هپاتیت های دیگر مانند هپاتیت آ و ب احتمال بهبودی فرد بالغ خیلی زیاد است.»


دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید:«هپاتیت سی عمدتا از طریق خون انتقال پیدا می کند. بیشترکسانی که مبتلا به هپاتیت سی هستند، از طریق خون و فرآورده های خونی آلوده خصوصا استفاده از سرنگ مشترک آلوده شده اند. این بیماری از طریق جنسی هم می تواند منتقل شود اما انتقال از طریق جنسی مانند انتقال از طریق خون آنقدر شایع و جدی نیست. در نتیجه عمده کسانی که مبتلا به هپاتیت سی شده اند، معتادان تزریقی هستند که از سرنگ مشترک استفاده کرده اند.»


به گفته دکتر عمادی در مورد اینکه بیماران مبتلا به هپاتیت سی می توانند ازدواج کنند یا خیر، می‌توان گفت هیچ محدودیت قانونی برای ازدواج این افراد وجود ندارد. اما احتمال اینکه از طریق تماس جنسی همسرشان را آلوده کنند وجود دارد. البته این احتمال خیلی کم است.


به عقیده این متخصص عفونی خیلی از افراد معتاد تزریقی مبتلا به هپاتیت سی درجامعه هستند که چندین سال است این بیماری را دارند اما همسرانشان آلوده نشده اند. اگر این افراد رعایت احتیاط را بکنند و تا زمانی که نمی خواهند بچه دار شوند، از کاندوم استفاده کنند بهتراست. علاوه بر این احتمال انتقال این بیماری از مادر به فرزند در زمان زایمان نادر است.

 

ارسال برای یک دوست
۳ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.