گل مژه با این گیاه درمان می‌شود

سلامانه : همیشه بهار، گیاهی دارویی از خانواده آفتابگردان می‌باشد که گل و ساقه آن مصرف دارویی دارد.

 

مجتبی خادم الحسینی کار‌شناس گیاهان دارویی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: همیشه بهار گیاهی دارویی با نام علمی Calendula Officinalis از خانواده آفتابگردان، علفی و یکساله می‌باشد. 

 

وی افزود: ساقه‌های این گیاه در ایران به ۲۰ الی ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد و بومی مناطق مدیترانه‌ای و گرمسیری می‌باشد. 

 

خادم الحسینی به اندام دارویی این گیاه اشاره کرد و گفت: ساقه و گل همیشه بهار مصرف دارویی دارد و از بذر برای ازدیاد گیاه استفاده می‌شود. 

کار‌شناس گیاهان دارویی در ادامه به فیزیولوژی جالب این گیاه اشاره کرد و تصریح کرد: گل‌های این گیاه در ساعت ۹ الی ۱۱ صبح همگی با هم شکوفا و در ساعت ۱۶ الی ۱۷ بسته می‌شوند. 

وی با بیان اینکه ماده موثر مهم این گیاه کالاندولین است، افزود: خاصیت آنتی باکتریال دارد و سیستم ایمنی سطحی بدن را نسبت به باکتری‌ها و میکروب‌های محیطی مقاوم می‌کند به عبارتی پوست را مقاوم نگه می‌دارد. 

خادم الحسینی با اشاره به این نکته که از همیشه بهار در ایتالیا به عنوان ضد التهاب و تب‌بر استفاده می‌شود، افزود: در ایران برای رفع التهابات پوستی و نیز التهابات دهانی مثل تبخال مصرف می‌شود. 

وی تصریح کرد: همیشه بهار برای درمان گل مژه نیز استفاده می‌شود به این روش که گل و ساقه را همراه هر دم کرده و با پنبه آغشته به آن اطراف چشم مالیده می‌شود. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.