زمستان علیه سالمندان

سلامانه : بسیاری از کشورهای نیمكره شمالی از سالمندان خود خواسته‌اند برای رویارویی با مشکلات یک زمستان سرد برنامه‌ریزی و خود را آماده كنند. آمارها نشان می‌دهد میزان مرگ و میر افراد 65 سال و بالاتر در این فصل 17درصد ‌نسبت به سایر فصول افزایش می‌یابد.

هفته نامه سلامت نوشت:سالمندی دوران حساسی از زندگی بشر و توجه به مسائل و نیازهای این مرحله از زندگی یك ضرورت اجتماعی است. با در نظر داشتن نیازهای خاص این دوران، توجه به رفتارهای ارتقادهنده سلامت اهمیت بسیاری پیدا می‌كند كه متاسفانه از آنها غفلت می‌شود.

 

امروزه جمعیت افراد 60 ساله و بالاتر در جهان تقریبا با جمعیت کودکان زیر 5 سال برابری می‌کند و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 میلادی، جمعیت سالمندان چند برابر جمعیت کودکان زیر 5 سال شود. برآورد کنونی از جمعیت افراد 


60 سال و بالاتر در جهان، حدود 
600 میلیون نفر است که این میزان تا سال 2025، 2 برابر می‌شود و تا سال 2050 به بیش از 2 میلیارد نفر خواهد رسید. بحران سالخوردگی در انتظار کشور ایران هم است. بنا بر گزارش سازمان ثبت احوال، جمعیت سالخورده کشور طی سال‌های 1355 تا 1385، تقریبا 9/2 برابر افزایش یافته که این افزایش در مناطق شهری، 4 برابر و در مناطق روستایی، کمتر از2 برابر بوده است. بر پایه سرشماری نفوس و مسکن سال 1390، تقریبا 2/8 درصد از جمعیت کشور بالاتر از 60 سال است (6 میلیون و 159 هزار نفر سالمند) و پیش‌بینی می‌شود تا سال 1400 این رقم به 10 درصد افزایش یابد.

 

خطر لیز خوردن

افراد سالمند به دلیل ضعف عضلانی و نداشتن تعادل جسمانی و سرگیجه كه معمولا ناشی از تغییرات فشارخون است، اغلب قادر به حفظ تعادل در راه رفتن نیستند و در معرض خطر سقوط و زمین خوردن هستند. اینگونه حوادث ممكن است در حمام، راه پله، سطوح لیز و لغزنده (به‌خصوص سطوح سنگی و پوشیده‌شده با پاركت و سرامیك) و حتی در زمان خروج از تختخواب اتفاق بیفتد. 

عواملی كه سالمندان را در فصل زمستان بیشتر دچار حادثه می‌كند، علاوه بر وضعیت جسمی، یخ‌زدگی و نداشتن دید كافی در معابر شهری و روستایی است. لیزخوردن در زمین برفی یا یخ‌زده باعث آسیب استخوان‌ها و ماهیچه‌ها می‌شود و شکستگی استخوان را به دنبال خواهد داشت. این پدیده خود منجر به عوارضی مانند لخته شدن خون و ایجاد زخم‌های ناشی از فشار و ضربه می‌شود و بیشترین تماس با اورژانس‌ها و درخواست خدمات پزشكی و فوریت‌ها به این علت است. این روند خطرناک است ولی به آسانی قابل پیشگیری است. علاوه بر این، سرما باعث كاهش سطح هوشیاری به‌خصوص در سالمندان می‌شود و با گرم نگه داشتن آنها می‌توان از این عارضه نیز جلوگیری كرد.

خطر حوادث ترافیکی

از خطرهای دیگری كه سالمندان را تهدید می‌كند، حوادث ناشی از برخورد با وسایل نقلیه است. با وجود روند نزولی آمار مرگ‌ومیر ناشی از حوادث ترافیکی در کشورمان، متاسفانه این آمار برای سالمندان در کشور روند صعودی دارد. نرخ مرگ‌ومیر ناشی از حوادث رانندگی در سالمندان بالاست و به‌طور متوسط از هر 5 نفر سالمند، یک نفر در سال به نحوی دچار حوادث ترافیكی که نیمی از آنها در شهرها رخ می‌دهد، می‌شود. فقط در شهر تهران، طبق آمارهای منتشر شده از حوزه معاونت حمل و نقل شهری، به‌طور متوسط حدود یک‌سوم مرگ‌ومیرهای ناشی از حوادث ترافیکی، مربوط به سالمندان است. در این میان از هر 10 نفر سالمندی که در این حوادث کشته می‌شوند، 6 نفر عابر پیاده، 2 نفر سرنشین خودرو و 2 نفر راننده هستند. علت مرگ سالمندان در اثر حوادث ترافیكی 50 درصد به دلیل ضربه به سر و 25درصد به دلیل شکستگی‌های متعدد گزارش شده است و دوسوم سالمندانی که بر اثر حوادث ترافیکی کشته می‌شوند، 60 تا 74 ساله و یک‌سوم 75 سال و بالاتر سن دارند. از نظر نسبت جنسی مردان سالمند 4 برابر زنان سالمند دچار مرگ ناشی از حوادث ترافیكی می‌شوند. با توجه به این موضوع، ارتقای ایمنی عابران پیاده سالمند، ضروری است.

 

حرف آخر

اگر سالمندی در همسایگی‌تان زندگی می‌كند، با سر زدن به او مطمئن شوید ایمن است و همه مواد غذایی و داروهای ضروری را در منزل دارد و لازم نیست برای خرید مایحتاج روزانه از منزل خارج شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.