شناسایی قدیمی ترین گونه سرطان در جهان

سلامانه : دانشمندان انگلیسی موفق شدند قدیمی ترین نوع سرطان را که در حال حاضر نیز در بدن سگ ها وجود دارد شناسایی کنند. این سرطان 11 هزار سال عمر دارد.

 

 به گزارش ایرنا از پایگاه خبری یونایتدپرس ، محققان موسسه ولکام تراست سانگر (Wellcome Trust Sanger) در انگلیس، دی ان ای نوعی سرطان را رمزگشایی کردند که پس از مرگ میزبان خود نمی میرد.

این سلول های سرطانی که در بدن سگ ها وجود دارند، می توانند از طریق جفت گیری به بدن دیگر حیوانات منتقل شوند. 

به گفته محققان، ژنوم این سرطان 11 هزار ساله، حامل حدود 2 میلیون ژن جهش یافته است. این در حالی است که در بیشتر سرطان های انسانی بین هزار تا 5 هزار جهش در ژن ها یافت می شود.

دکتر الیزابت مرچیسون از محققان این پژوهش در این مورد گفت: مطالعه ژنوم این سرطان 11 هزار ساله نشان می دهد که در صورتی که شرایط مناسب مهیا باشد، سرطان ها می توانند با جهش های بسیار، بیش از 10 هزار سال زنده بمانند.

به گفته محققان این ژنوم قابل انتقال سرطان سگ، هنوز هم حامل ویژگی های ژنتیکی سگی است که برای اولین بار به این بیماری دچار شده است.

تجزیه و تحلیل این ژنوم نشان می دهد این سگ احتمالا از گونه هوسکی ویا Alaskan Malamute بوده است.

به گفته محققان سرطان مسری در طبیعت بسیار نادر است. همچنین ترک سلول های سرطانی از بدن میزبان اصلی به بدن دیگر حیوانات و گسترش آن به افراد دیگر نیز بسیار غیر طبیعی است.

 

محققان امیدوارند این ژنوم به درک فرآیندهایی که سرطان را به گونه سرطان قابل انتقال تبدیل می کند ،کمک کند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.