یادداشتی از دکتر احمد باقری‌مقدم، متخصص پزشکی‌ورزشی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

توصیه‌های اختصاصی در رابطه با حضور بیماران صرعی در ورزش‌های مختلف

 توصیه‌های اختصاصی در رابطه با حضور بیماران صرعی در ورزش‌های مختلف

سلامانه : حضور بیماران مبتلا به صرع، در فعالیت‌های ورزشی باعث بهبود وضع سلامت عمومی و ارتقای اعتمادبه‌نفس و رضایت‌مندی شخصی آنها می‌شود. با این حال این بیماران حتما قبل از شروع به فعالیت ورزشی باید به یکسری توصیه‌ها توجه خاصی داشته باشند. در ادامه به توصیه‌های اختصاصی در رابطه با حضور بیماران صرعی در ورزش‌های مختلف اشاره می‌شود.

ورزش‌های آبی: انجام ورزش‌های آبی یعنی شنا کردن، اسکی روی آب، موج سواری، قایق رانی، پاروزنی، ماهیگیری، غواصی، توسط بیماران صرعی به جهت افزایش ریسک غرق‌شدگی حین تشنج مشکلات خاصی را در پی دارد. توصیه عمومی برای شرکت بیماران صرعی در ورزش‌های آبی، حضور ناظرین آگاه و به‌کارگیری وسایل نجات مناسب است. 

مطالعات موجود نشان داده‌اند که غواصی زیر آب، شنای زیرآبی و شیرجه از بلندی برای بیماران صرعی پرخطر بوده و ممنوع است ولی سایر ورزش‌های آبی با رعایت ملاحظات ایمنی بلامانع است. 
 

ورزش در ارتفاع: ورزش در ارتفاع شامل ورزش اسکی شیرجه، گلایدرسواری، کوهنوردی، ژیمناستیک و پرش با اسب است. صرع ممنوعیت قانونی برای کسب گواهینامه خلبانی است. علاوه بر این، اسکی شیرجه، پرواز با گلایدر و صعود آزاد، به علت در معرض خطر قرار دادن بیمار صرعی در صورت وقوع تشنج، ممنوعیت دارد. 


انجام حرکات آکروباتیک و حرکت پارالل در ورزش ژیمناستیک برای بیماران صرعی توصیه نمی‌شود اما سایر حرکات این ورزش ممنوعیتی ندارند. درضمن به علت خطر، آسیب ناشی از سقوط انجام ورزش سوارکاری توصیه نمی‌شود. 

ورزش‌های موتوری: موتورسواری، اسنوموبیل سواری، جت اسکی به علت آسیب احتمالی برای ورزشکار و سایرین، قویا در بیماران مبتلا به صرع فعال ممنوع است. در اکثر کشورها، دریافت گواهینامه موتورسواری برای بیماران مبتلا به صرع فعال ممنوعیت دارد. 

ورزش‌های شلیکی: احتمال بروز آسیب هنگام شرکت بیماران صرعی در ورزش‌های شلیکی (تیر و کمان، شلیک با انواع اسلحه‌ها) کم است چراکه انجام این ورزش نیازمند فعالیت‌های بسیار هماهنگ است، اما صدمه احتمالی به خود یا دیگران در جریان این ورزش بسیار شدید و خطرناک است، به همین دلیل باید نوع و فرکانس تشنج، الگوی رخ دادن تشنج و نوع سلاح به کار رفته، برای شلیک به دقت مورد بررسی و آنالیز قرار گیرد. 

ورزش‌های برخوردی: هیچ ممنوعیتی برای انجام ورزش‌های برخوردی (بوکس، فوتبال، فوتبال آمریکایی، راگبی، هاکی) در بیماران صرعی وجود ندارد. مدرکی دال بر اینکه ضربات مکرر خفیف وارده بر سر موجب بدتر شدن تشنج شود، وجود ندارد. با توجه به اینکه ورزش‌های برخوردی خصوصا فوتبال آمریکایی ورزش محبوب بالغین محسوب می‌شود محروم کردن بیماران صرعی از آنها پیامد ناخوشایندی دارد. البته مصلحت حکم می‌کند افرادی که تشنج تازه تشخیص داده شده، دارند از انجام این ورزش‌ها خودداری کنند. 


ورزش‌های هوازی: ورزش‌های هوازی (دو و میدانی، اسکیت روی یخ، اسکی) نه‌تنها ممنوعیتی برای بیماران صرعی ندارند بلکه موجب کاهش فرکانس تشنج و بالا رفتن اعتمادبه‌نفس در آنها می‌شوند. 
 

ورزش با وسایل چرخدار: انجام دوچرخه‌سواری و اسکیت بورد ممنوعیتی ندارد. اگر تشنج فرکانس بالایی دارد، مصلحت حکم میکند دوچرخه‌سواری محدود شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.