بیشترین سرعت دویدن یک انسان چقدر است؟

سلامانه : شاید تا چند سال دیگر، فدراسیون جهانی دو و میدانی مجبور شود مسابقات دوی سرعت را برای همیشه لغوکند چون ورزشکاران تنها یک دهم ثانیه با حد نهایت سرعت انسان فاصله دار ند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، یک انسان در سریع ترین حالت نمی تواند ۱۰۰ متر را در ۹ ثانیه طی کند. در حال حاضر، رکورد جهانی مسابقات دوی سرعت در اختیار اوساین بولت است که یکصد متر را در ۹ ٫ ۵۸ ثانیه طی کرده و کافی است کمی بیشتر تلاش کند تا سریع ترین مرد تمام تاریخ لقب بگیرد. 

در واقع ثبت چنین رکوردی برای بشردر دوصد متر در قهرمانی جهان در سال ۲۰۰۹ فیزیکدانان را به فکر واداشت. 

فیزیکدانان بر این باورند که سرعت یک دونده به نسبت قدرت و وزن او بستگی دارد. اگر ورزشکار ریزنقش باشد، وزن کمتری دارد و سریعتر شتاب می گیرد؛ اما دست و پاهایش کوچکتر است و این به نفع سرعت نیست. 

اگر بدن حجیم تری داشته باشد، دست و پاهایش بلندتر است و سرعتش هم بالطبع بیشتر می شود؛ اما به انرژی و قدرت بیشتری نیاز خواهد داشت. 

در عین حال نقطه ای بینابین وجود دارد که همه این عوامل به بهترین یکنواختی با یکدیگر می رسند و در همین حالت است که حد نهایی سرعت به دست می آید.

درهرحال فیزیکدانان عنوان میکنند که با عملکر خوب و استارت مناسب در حد بولت بهترین نتیجه ای که انسان به آن می تواند دست پیدا کند رکورد ۹ ٫ ۴۶ خواهد بود و این رکورد در شرایط نرمال جوی حاصل خواهد شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.