کشف فرآیند تبدیل کلسترول خوب به بد

سلامانه : محققان کلینیک کلیولند (Cleveland Clinic) در آمریکا به فرایند تبدیل کلسترول خوب به کلسترول بد در بدن دست یافتند.

 

 به گزارش  ایرنا از پایگاه خبری آلرت، محققان موفق شدند فرایندی را که در آن کلسترول خوب (HDL)، به کلسترول بد (LDL) تبدیل و موجب افزایش التهابات بدن و بیماری های قلبی عروقی می شود، کشف کنند.

 

پیش از این دانشمندان در تحقیقاتی نقش کلسترول خوب را در محافظت از قلب بررسی کرده بودند اما تمام آزمایش های بالینی طراحی شده برای بالا بردن سطح HDL تا کنون ناموفق بوده است.

 

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد میزان بالایی از یک پروتئین به شکل اکسید شده به نام آپو ای وان (apoA1) در HDL وجود دارد. این پروتئین در دیواره شریان های منتهی به قلب بیماران قلبی یافت می شود،

 

این گروه تحقیقاتی ساختار این پروتئین را که برای انتقال کلسترول از دیواره عروق و تحویل آن به کبد استفاده می شود، مورد مطالعه قرار دادند. 

این پروتئین ها به طور معمول موجب محافظت از قلب می شوند. اما محققان دریافتند در بیماری تصلب شرائین، بخش بزرگی از این پروتئین در دیواره رگ های خونی اکسید می شود و دیگر نمی تواند به سلامت قلب و عروق کمک کند، بلکه منجر به پیشرفت بیماری می شود .

در این تحقیق پنج ساله، محققان روشی را برای تشخیص ناکارآمدی این پروتئین ابداع کردند .

در این تحقیق نمونه خونی 627 بیمار قلبی برای ناکارآمدی HDL مورد آزمایش قرار گرفت. محققان دریافتند وجود سطوح بسیار بالای کلسترول خوب خون نیز خطر بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

محققان امیدوارند این کشف جدید و شناسایی ساختار ناکارآمد این پروتئین (apoA1) به آزمایش های جدید و کشف دارو برای درمان بیماری های قلبی و عروقی کمک کند.

شرح کامل این تحقیقات در نشریه Nature Medicine منتشر شده است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.