استمرار آلودگی هوا آسم را افزایش می دهد

سلامانه : فوق تخصص آسم و آلرژی اظهارداشت: با استمرار آلودگی هوا شمار افراد مبتلا به بیماری آسم افزایش می یابد.

 دکتر« محمدرضا فضل الهی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا یادآور شد: به طور متوسط 10 درصد افراد جامعه مبتلا به آسم و آلرژی هستند و شکی نیست که با استمرار هوای آلوده شمار مبتلایان به این بیماری افزایش می یابد. 

فضل الهی از شهروندان تهرانی خواست توصیه های پزشکان در خصوص کاهش تردد در سطح شهر و پیشگیری از ابتلا به بیماری های آسم و آلرژی را جدی بگیرند.

آسم یک بیماری التهابی مزمن راه های تنفسی است که در افراد مستعد از نظر ارثی ، تحت تاثیر عوامل خطر محیطی ایجاد می شود. سرفه، خس خس مکرر، تنگی نفس و احساس فشار در قفسه سینه از نشانه های بیماری آسم به شمار می رود.

متخصصان و کارشناسان بهداشتی، پرهیز از سیگار کشیدن و تماس با دود دخانیات ، پرهیز از سکونت در خانه های مرطوب، تغذیه انحصاری شیرخواران با شیر مادر، کاهش تماس کودکان خردسال مستعد آلرژی و آسم با مواد حساسیت زا و دوری از آلاینده های محیط کار را از مهمترین راهکارهای پیشگیری از آسم و آلرژی می دانند.

این پزشک فوق تخصص آسم و آلرژی با بیان این که سالمندان، بیماران و کودکان بیش از دیگر اقشار مردم در معرض ابتلا به آسم و آلرژی قرار دارند، این افراد با تردد در مناطق آلوده سلامت خود را به مخاطره می اندازد.

فضل الهی، افزود: برغم آن که مردم به ویژه سالمندان بیماران و کودکان باید هنگام افزایش آلودگی هوا از تردد و فعالیت در فضاهای باز خودداری کرده و فعالیت خود را کاهش دهند، اما این افراد به این توصیه ها توجهی نمی کنند. 

وی اظهارداشت: شهروندانی که مجبورند در هوای آلوده فعالیت کنند نباید از ماسک های معمولی استفاده کنند چرا که این نوع ماسک ها اثربخشی ندارند و لازم است در صورت نیاز از ماسک (N95) استفاده کنند.

دکتر فضل الهی خاطرنشان کرد: این نوع ماسک فیلتر مخصوص مقابله با آلاینده ها است اما ذرات آلاینده از ماسک های معمولی عبور می کنند؛ علاوه برآن ماسک باید پوشش خوبی روی دهان و بینی داشته باشد در حالی که ماسک های معمولی، عرضی بوده و صورت را پوشش می دهند. 

وی گفت: ماسک های معمولی براثر تنفس مرطوب شده و زمینه را برای جذب ویروس های بیماری زا آماده می کند. 

این پزشک فوق تخصص آسم و آلرژی در ادامه نسبت به ابتلای کودکان و نوجوانان به آسم در هوای آلوده هشدار داد و گفت: یکی از مشکلات کودکان این است که ریه آنان تکامل نیافته و این امر سلامت آنان را در هوای آلوده بیش از بزرگسالان تهدید می کند. 

فضل الهی افزود: کودکان به دلیل ویژگی ریه های خود بیش از بزرگسالان دچار سرماخوردگی و گرفتگی بینی می شوند که این امر تنفس آنان را با مشکل مواجه کرده و موجب جذب آلاینده های بیشتری از هوا می شود. 

وی خاطرنشان کرد: کودکان به دلیل فعالیت و جنب و جوش خود تنفس تندتری دارند و با سرعت بیشتری آلاینده های هوا را استنشاق می کنند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.