استفاده از لوازم آرایشی غیرشیمیایی برای دختران نوجوان کم‌خطرتر است؟

استفاده از لوازم آرایشی غیرشیمیایی برای دختران نوجوان کم‌خطرتر است؟

سلامانه : تحقیق تازه‌ای نشان می‌دهد که جایگزین کردن لوازم آرایشی و شامپوهای غیرشیمیایی به سرعت مواد شیمیایی‌ای را که در بدن دختران نوجوان باعث اختلال هورمونی می‌شوند، پایین می‌آورد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از WebMD، به گفته محققان، نشان داده شده که مواد شیمیایی‌ای که به صورت گسترده در محصولات بهداشت شخصی به کار می‌روند، مثل فتالات‌ها، پارابن‌ها، تریکلوزان و اوکسی‌بنزون، در سیستم هورمونی حیوانات اختلال ایجاد می‌کنند. این مواد شیمایی در بسیاری از خوشبوکننده‌ها، لوازم آرایشی، محصولات مو، صابون‌ها و ضدآفتاب‌ها به کار می‌روند.


به گفته مؤلف راهبر مطالعه، کیم هارلی، سرپرست مرکز تحقیقات محیطی و سلامت کودکان در دانشگاه کالیفرنیا: «از آنجا که زنان مصرف‌کنندگان اصلی بسیاری از این محصولات هستند، ممکن است بیش از حد با این مواد شیمایی در تماس باشند.»


او در یک نشست خبری دانشگاهی اضافه کرد: «علی‌الخصوص ممکن است دختران نوجوان در معرض خطر باشند زیرا در این دوره تکامل جنسی آنها به سرعت اتفاق می‌افتد و تحقیقات نشان می‌دهند که آنها بیشتر از زنان بالغ از محصولات آرایشی و بهداشتی شخصی استفاده می‌کنند.»


این مطالعه در ژورنال چشم‌اندازهای سلامت محیطی منتشر شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.