گفتگوی سلامانه دکتر منوچهر جزایری، فوق تخصص غدد و متابولیسم:

با نجیب‌ترین سرطان آشنا شوید

با نجیب‌ترین سرطان آشنا شوید

سلامانه : «غده تیروئید جایگاه بیماری های مختلفی است. از قبیل گره های تیروئید، پر کاری و کم کاری این غده، سرطان های تیروئید، و التهاب آن.»


دکتر منوچهر جزایری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، با اشاره به این عبارات توضیح می دهد:« سرطان های تیروئید جزو دسته سرطان های خوب و نجیب و البته نادر هستند. بر خلاف تصور مردم گره های تیروئید هم در 95 درصد موارد خوش خیم هستند.»

 
به گفته این فوق تخصص غدد و متابولیسم التهاب تیروئید نیز جزو دسته بیماری های تیروئید است. در این بیماری که معروف ترین آن هاشیموتو است، غده تیروئید ملتهب و دردناک می شود. 


وی با اشاره به این که نقش تیروئید در سوخت و ساز و متابولیسم بدن مطرح است و این غده و باعث رشد و نمو سلوها می شود، می گوید:« علاوه بر این تیروئید در دوران جنینی یکی از هورمون های مهم در رشد داخل جنینی است. کم کاری تیروئید اگر از دوران نوزادی شروع شود، بیمار قد کوتاهی خواهد داشت. پس تیروئید شرکت موثری در رشد و نمو دارد. »


دکتر جزایری با بیان این که بدن ما انسان ها یک ماشین متابولیک است، می افزاید:« در کم کاری تیروئید فرد نمی تواند صبح از خواب بیدار شود و آن هم به علت ضعف و خستگی شدید. شایعترین علامت کم کاری تیروئید همین است. »


البته به عقیده دکتر جزایری بزرگ شدن تیروئید یا همان گواتر خیلی مهم نیست. برای ما آنچه اهمیت دارد این است که تیروئید کم کار، پر کار و یا سرطانی نشود و این که التهاب پیدا نکند. در حال حاضر 5 میلیون نفر مبتلا به بیماری های تیروئید هستند. 


وی با بیان این که در بین غدد درونریز تیروئید تنها غده ای است که دیده می شود و قابل لمس است، خاطرنشان می کند:«گواتر به بزرگی غده تیروئید گفته می شود که ممکن است در نتیجه آن تیروئید کم کار، پر کار، سرطانی و یا ملتهب شود و یا این که هیچ کدام از این اتفاق ها نیفتد.»

 
امروزه بهترین وسیله برای تشخیص بیماری های تیروئید در مقایسه با اسکن تیرئید، سونوگرافی است. همچنین به عقیده دکتر جزایری با آزمایش TSH که هورمون محرک تیروئید است و از هیپوفیز ترشح می شود نیز می توان بیماری های تیروئید از قبیل پرکاری و کم کاری را تشخیص داد. 

 

به گفته وی در  پر کاری تیروئید متابولیسم بدن چند برابر میشود. در این بیماری فرد این علائم را دارد؛ بیمار برانگیخته و پرخاشگر می شود، پر خور شده و در عین حال وزن کم می کند، تعریق زیادی دارد و ضربان قلبش تند می شود. در بعضی از موارد نیز چشم ها از حدقه بیرون می زند. این علائم به دلیل افزایش هورمون های تیروئید است. 


دکتر جزایری در پایان خاطرنشان می کند:«امروزه دیگر علائم بیماری های پرکاری و کم کاری تیروئید خفیف تر از گذشته هستند. به این دلیل که تست ها و آزمایش ها بسیار حساس هستند و بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده می شود.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.