خط تولید آسپرین و ویتامین ث گیاهی افتتاح شد

خط تولید آسپرین و ویتامین ث گیاهی افتتاح شد

به گزارش خبرنگار سلامانه دکترسید حمید رضا بهشتی رئیس هیات مدیره کارخانجات داروسازی ایران داروک با اشاره به اینکه دارو اعم از گیاهی و شیمیایی ابزاری برای درمان بیماری محسوب میشود گفت: پس از چندین سال تحقیق و پژوهش در واحدهای مطالعاتی کارخانجات داروسازی ایران داروک، حوزه دارویی کشور برای اولین بار شاهد عرضه «قرص ویتامین ث گیاهی» خواهد بود.

وی افزود: این قرص که از عصاره استاندارد شده گیاهی با نام علمی Malpighia emarginata تهیه و فرموله شده است دارای خواص آنتیاکسیدان و جلوگیری از پیری زودرس و بالا بردن مقاومت بدن در مقابل بیماریهاست.

به گفته وی تنها ویتامین ث با منشاء گیاهی موجود در ایران با طعم دلپذیر میکس مرکبات و با مزه منحصر بفرد مرکبات عرضه خواهد شد.

همچنین دکتر بهشتی در خصوص تولید آسپیرین گیاهی بانام فیتوسپرین نیزاظهار داشت: آسپیرین گیاهی با عنوان فیتوسپرین از عصاره استاندارد شده گیاه White willow با نام علمی . Salix Alba L در بخش تحقیق و توسعه کارخانجات ایران داروک تهیه و فرموله شده است.

وی افزود: پوست این درخت دارای ترکیبی موسوم به سالیسین است که این ماده از نظر ساختمانی شباهت زیادی به آسپرین دارد، با این تفاوت که عوارض جانبی کمتری نسبت به آسپرین دارد.

وی ادامه داد: این فرآورده بدون ایجاد عوارض جانبی، خصوصا عوارض گوارشی، اثرات و نتایجی مشابه اثرات آسپرین‌های شیمیایی را داراست.

  دکتر بهشتی در بیان اثرات درمانی آسپرین اذعان داشت: آسپرین بازکننده عروق بوده و  از سکته‌های قلبی و مغزی جلوگیری می کند؛ همچنین می‌تواند بعنوان ضد درد و التهاب در دردهای آرتروز، روماتیسم، کمر درد و سردرد  نیز کاربرد داشته باشد.

 

*** ده برابر شدن  میزان سهم کشور در مصرف داروهای گیاهی

دکتر بهشتی در ادامه با بیان اینکه داروهای گیاهی به دلیل ماهیت طبیعی خود؛ اغلب سازگاری بهتری با بدن پیدا می کنند گفت: داروهای گیاهی ضمن اثربخشی مناسب معمولا فاقد عوارض ناخواسته داروهای شیمیایی هستند؛ همچنین هزینه کمتری نیز به اقتصاد خانوادهها تحمیل می کنند.

وی  «ایمن بودن، موثر بودن و به صرفه بودن» را سه دلیل عمده استقبال از داروهای گیاهی درسطح جهان دانست و افزود: از 13 و یا 14 اقلیم شناخته شده در دنیا 11 اقلیم آن در ایران شناسایی شده است. که با توجه به قابلیت های کشورمان در تنوع اقلیمی شاهد وجود بیش از 8 هزار گونه گیاهی در کشور هستیم که خیلی از این گیاهان، خواص دارویی دارد و این به معنای آن است که می‌توانیم با مقیاس علمی ادعا کنیم که ایران از تنوع اقلیمی و زیستی و گونه گیاهی منحصر به فردی برخوردار است و می‌تواند به شرط برنامه‌ریزی اصولی سهم بسیار مناسبی را در بازار جهانی به خود اختصاص دهد.

دکتر بهشتی افزود: سهم بازار داروهای گیاهی در کشور بسیار ناچیز است در حالی که بازار کشورهای غربی در فرآورده‌های دارویی 20 درصد است، البته با تلاش‌هایی که صورت گرفته میزان سهم کشور در مصرف داروهای گیاهی ده برابر شده و از سه دهم درصد در چند سال گذشته به 3 درصد افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از 800 قلم فرآورده طبیعی و گیاهی دارای پروانه ساخت در کشور داریم که به مصرف بیماران می‌رسند و این در حالی است که تا سال 84 حدود 380 قلم دارو و فرآورده‌های طبیعی و دارویی تولید می‌شد. همچنین در حال حاضر 76 واحد تولیدی در زمینه داروهای گیاهی داریم که 43 مورد از آنها صرفا تولید‌ کننده گیاهان دارویی هستند.

وی مشکل و مساله اصلی در تولید داروهای گیاهی را تبدیل فرمولاسیون‌ها به قرص و شربت دانست و گفت: بهتر آن است که به جای صادر کردن برگ و ساقه و ریشه گیاهان آنها را بعد از تبدیل شدن به دارو و محصول نهایی صادر کنیم.

 وی تصریح کرد: زمانی  پزشکان می‌گفتند ما نمی‌توانیم به‌ دلیل مشخص نبودن دوز دارویی به بیمار بگوییم از فلان گیاه دارویی چه میزان مصرف کند اما هم‌اکنون روند تجویز داروهای گیاهی توسط پزشکان و به‌ صورت OTC مشخص شده است.

  وی ادامه داد: تولید ماده خام گیاهان برای فرآورده‌های دارویی، بهداشتی، آرایشی، استفاده در سموم و محصولات تقویتی برای کشاورزی، حشره‌کش‌ها، مکمل‌های غذایی، تنقلات، نوشابه سازی، شیرینی سازی و به عنوان شوینده‌های (طبیعی- گیاهی) و حتی در صنایع نظامی و دفاعی کاربرد دارد.

 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.