خُب، دیگه بگو!

سلامانه : محمودی مظفر با حضور در برنامه «صبحی دیگر» و مطرح کردن مبحثی با عنوان زبان بدن در تلویزیون‌، بسیار موردتوجه قرار گرفته است...

زندگی مثبت نوشت:با ایشان قرار گذاشتیم که از این به بعد این مبحث را به صورت جزیی‌تر در «زندگی مثبت» ادامه دهیم. این پیشنهاد را مطرح کردیم که با عکس‌های بازیگران و حرکات آنها به روان‌شناسی زبان بدن دست پیدا کنیم. او که مدیر مرکز مشاوره «راه فردا» است می‌گوید: «در شناخت زبان بدن 4 کد می‌خواهیم؛ سخن، لحن، حرکت چهره و زبان بدن (کل اندام) که متاسفانه ما در عکس‌ها زبان و لحن را نداریم و فقط براساس حرکت بازیگران پیش‌بینی می‌کنیم و حدس می‌زنیم، خیلی از دروغ‌ها در لحن مشخص می‌شود. زبان بدن دروغ نمی‌گوید. تشخیص واقعی احساسات از زبان بدن بسیار راحت است اما متاسفانه عموما افراد به کلمات توجه می‌کنند در حالی که ما معتقدیم از طریق بدن می‌توان حس واقعی را درک کرد. مثل خشمی که فقط ابروها درهم می‌رود و مردمک‌ها و دیگر اجزای صورت هیچ واکنشی ندارد و درگیر خشم نمی‌شود.» 

حق با شماست دیگه! چیکار کنم؟

7 می‌توان از این عکس اینطور استنباط کرد که لبخند مهناز افشار کاملا واقعی است چراکه در زبان بدن به لبخندی واقعی می‌گویند که تمام صورت را در بربگیرد و تمام عضلات و اجزای صورت درگیر آن خنده شوند. اگر فقط دهان باز شود و هیچ کدام از اجزا جمع نشوند، نشان‌دهنده این است که لبخند مصنوعی است. 

7 خم شدن سر به سمتی نشان از علاقه‌مندی یا دقت زیاد به موضوع است. این علاقه‌مندی به موضوع می‌تواند به شکل منفی باشد به این مفهوم که فرد با اینکه موضوع حالش را خوب نمی‌کند اما کنجکاو شنیدن آن است. 

7وقتی کف دست به سمت بالا می‌رود نشان از صداقت و راستگویی گوینده است. در این عکس باتوجه به خم شدن سر مشخص می‌شود فرد با علاقه‌مندی و رضایت موضوع را پذیرفته و در این امر صادق است. 

نکته: این را حتما بدانید که حرکات دست وقتی از سمت سینه به بالا و جلو باشد تاثیر مثبت‌تری دارد، خصوصا اگر کف دست به سمت بالا باشد. 

 

تسلیم... 

7در این عکس از روی حرکت دست رضاعطاران می‌توان به این استنباط رسید که این فرد اعتراف کرده و تسلیم شده است. این را هم بدانید اگر دست به سمت پایین باشد (یعنی کاری که معمولا رهبران و حاکمان انجام می‌دهند)به این معنی است که می‌خواهند تسلطشان را روی امور و مخاطبانشان نشان بدهند. 

 

7می‌بینید؟! حرکت دست و سر حامد بهداد نشان می‌دهد منتظر شنیدن است آن هم با اکراه یا حتی تمسخر. چطور به این نتیجه رسیدیم؟ دست به کمر است كه نشان انتظار و ارزیابی است. لب‌ها به سمت پایین است؛ لب جمع شده به سمت پایین یعنی حس منفی. در اینجا صورت مرد دو نیم شده است؛ نیمی یک شکل و نیمی شکل دیگر. وقتی این اتفاق بیفتد یعنی حس منفی به طرف مقابل یا حداقل حرف او دارد. زبان بدن مرد در کل نشان‌دهنده تحقیر و جدی نگرفتن زن است. 

7افرادی که شنیداری هستند موقع فکر کردن به سمت پایین نگاه می‌کنند. لیلا حاتمی در این عکس به پایین نگاه کرده و می‌توان فهمید او فردی سمعی یا شنیداری است. (برعکس آن هم یعنی افرادی که برای پیدا کردن کلمات یا تفکر به بالا نگاه می‌کنند، دیداری یا بصری هستند.)

7دست به سمت دهان نشان از جلوگیری شخص از بیان واقعیت است. مثل بچه‌ها که دستشان را جلوی دهانشان می‌گیرند که مبادا دروغ بگویند، بزرگ‌ترها هم با زیرکی بیشتر اما به صورت ناخودآگاه این کار را انجام می‌دهند تا واقعیتی را نگویند. 

نکته: دقت کرده‌اید وقتی کسی می‌خواهد خاطره‌ای تعریف کند معمولا به سمت راست پایین نگاه می‌کند؟ این نگاه نشان‌دهنده یادآوری یک خاطره احساسی است. مشابه همان چیزی که در زبان صورت لیلا حاتمی در عکس می‌بینید. 

شرمنده?ام

نکته‌ای که در این عکس وجود دارد و باعث شد آن را انتخاب کنیم دست‌های صابر ابر است که در جیبش است. دست در جیب جلو که در مردان بیشتر رخ می‌دهد نمایانگر خجالت و معذب بودن است. 

 

چرا اینطوری شد؟

7مریلا زارعی در این عکس دست‌هایش را به هم گره زده؛ دست گره خورده به معنای انتظار داشتن است. تا به حال دقت کرده‌اید وقتی به فروشگاهی می‌روید فروشنده دودستش را روی هم می‌ساید و انتظار خرید از شما به عنوان مشتری دارد اما در این عکس حالت درهم رفته چهره و خم شدن سر به سمت پایین(که نشان تاسف است) بیانگر این است که شخص موردنظر انتظاری داشته که برآورده نشده و شکست خورده است. 

نکته: درهم بودن انگشت‌های دو دست نشان از مقاومت است و اینکه فرد نمی‌خواهد واقعیت را بپذیرد. 

 

خشم و تعجب

7نگاه از بغل ارزیابی منفی است. ابروها در هم رفته و نشان از خشم است. دهان باز نمایانگر تعجب است. شهاب حسینی در این صحنه با زبان بدنش به ما می‌گوید نسبت به موضوعی بسیار واکنش منفی دارد و از رفتار همسرش تعجب کرده و این توجه و تعجب همراه با خشم است. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.