گفتگوی سلامانه با دکتر سعید حسینی، متخصص تغذیه:

با ویتامین C سیستم ایمنی‌تان را دوپینگ کنید

با ویتامین C سیستم ایمنی‌تان را دوپینگ کنید

سلامانه : انواع مکمل‌های ویتامین C، جزو مکمل‌های محبوب و پرمصرف در میان تمام مردم دنیا و مردم کشور خودمان هستند. گاهی ما با بروز کوچک‌ترین علایم سرماخوردگی، روی می‌آوریم به مصرف قرص‌های جوشان یا کپسول‌های این ویتامین.

 

دکتر سعید حسینی، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، به نکته جالبی درباره مکمل‌های ویتامین C اشاره کرد: «معمولا اضافه دریافت ویتامین C مانند سایر ویتامین‌های محلول در آب، از بدن دفع می‌شود. یعنی اگر شما از طریق مصرف خوراکی‌ها یا مکمل‌های این ویتامین، حجم بالایی از ویتامین C را دریافت کنید، تمام این مقدار در بدنتان باقی نمی‌ماند و مازاد آن، دفع می‌شود. با این حساب، مصرف مکمل‌های این ویتامین به‌صورت قرص‌های جوشان یا قرص و کپسول‌ها مختلف، مشکل چندانی برایتان ایجاد نخواهد کرد.»

 

این استاد دانشگاه تهران می‌افزاید: «به‌خاطر همین دفع مازاد ویتامین C است که معمولا دوزهای مختلفی از مکمل‌های آن در داروخانه‌ها وجود دارند.»

 

وی تاکید می‌کند که ما گاهی تنها به دریافت 60 تا 100 واحد از ویتامین C‌ در طول روز نیاز داریم اما برخی از مکمل‌های این ویتامین، با دوز هزار هم در داروخانه‌ها وجود دارند که این مساله، نشان‌دهنده کم‌خطر بودن دریافت بالای این ویتامین است.

 

وقتی از دکتر حسینی پرسیدیم که ضرورت استفاده از ویتامین C چیست؟ پاسخ داد: «ویتامین C، نوعی آنتی‌اکسیدان خوب و قوی محسوب می‌شود که ما مصرف آن را در روزهای آلوده سال یا زمانی که افراد سرما خورده‌اند، توصیه می‌کنیم تا قدرت سیستم دفاعی بدن آنها در برابر عوامل آلاینده و بیماری‌ها، تقویت بشود.»

 

وی در انتها یادآور شد که تفاوتی هم بین مکمل‌های مختلف ویتامین C که با شکل قرص یا کپسول در بازار هستند، وجود ندارد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.