یادداشتی از مجتبی یارمحمدی، روانشناس و زوج‌درمانگر

گل‌هایی که مغزتان را به باد می‌دهد

گل‌هایی که مغزتان را به باد می‌دهد

سلامانه : این روزها مصرف ماده مخدر گل بین نوجوانان و دانشجویان شیوع بالایی دارد. ماده مخدر گل همان ماری‌جوآنا است که ریشه در گیاه شاهدانه دارد و از صمغ آن به دست می‌آید.

 

 این روزها مصرف ماده مخدر گل بین نوجوانان و دانشجویان شیوع بالایی دارد. ماده مخدر گل همان ماری‌جوآنا است که ریشه در گیاه شاهدانه دارد و از صمغ آن به دست می‌آید. استعمال این ماده مخدر با سیگار و قلیان است و در برخی شهرها به معجون بمب خنده، معجون بمب بیرجندی و... معروف است و به صورت کیک پخته و مصرف می‌شود. 

باور عمومی بر این است که ماده مخدر گل، درمقایسه با حشیش، علف و ماری‌جوآنا کم‌خطر است و وابستگی و اعتیاد ایجاد نمی‌کند درحالی که از نظر روانی، فرد را درگیر و وابستگی به مصرف را هم ایجاد می‌کند. مثلا اگر فردی که فقط برای چند هفته ماده مخدر گل را مصرف کرده، در زمان مقرر ماده مصرفی به او نرسد، دچار علایمی از قبیل پرخاشگری، رفتارهای منفعلانه اضطراب شدید، بی‌قراری، وحشت‌زدگی، تپش قلب شدید و... می‌شود.

برای ترک این ماده مخدر بعد از ایجاد وابستگی، نیاز است که فرد به کمپ مراجعه کند و بعد از آن حتما تحت‌نظر یک روانپزشک برای 8 هفته دارودرمانی شود. علت این تاکید این است که به دلیل وابستگی مغز به ماده شبه‌افیونی که در گل است، به یک دوره دارودرمانی نیاز دارد. البته در کنار دارودرمانی، بیمار باید تحت‌نظر یک روانشناس باشد. 

نکته حائز اهمیت دیگر این است که نوجوانان و جوانان به هیچ‌وجه نباید فریب تبلیغاتی که توسط افراد سودجو و قاچاقیان ماده مخدر درخصوص بی‌عارضه بودن گل صورت می‌گیرد را بخورند. برخلاف گفته‌ها که مصرف گل باعث سرخوشی می‌شود و دور از افسردگی است باید گفت این فقط نوعی تبلیغ و پیامی سودجویانه است تا این ماده مخدر را جذاب نشان داده و جوانان جذب مصرف آن شوند. درحالی که کاملا ماده مخدر گل، عملکرد مغز را مختل می‌کند و وابستگی به مصرف (اعتیاد) را ایجاد می‌کند. گل، تفاوتی با شیشه ندارد و با مصرف آن فرد دچار توهمات دیداری می‌شود. شاید اوایل مصرف منجر به سرخوشی و خنده شود ولی بعد از چند هفته فرد به مصرف آن اعتیاد پیدا کرده و علایمی از قبیل رانندگی پرخطر، پرخاشگری و حتی افکاری شبیه به اسکیزوفرنی را برون می‌کند.

*مجتبی یارمحمدی، روانشناس و زوج‌درمانگر

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.