پله‌نوردی ورزش مناسبی نیست/ پایین آمدن از پله فشار بیشتری به مفاصل وارد می‌کند

سلامانه : رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: افراد باید در پله‌نوردی از کفش‌های مناسبی که هر دو قوزک پا را بپوشاند و ساق‌دار و محکم باشد، استفاده کنند و در هر پاگرد، چند دقیقه توقف و استراحت کنند.

   
سید منصور رایگانی در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در خط مشاوره سلامت در مورد چگونگی استفاده صحیح از سطوح شیب‌دار و پله‌ها اظهار داشت: استفاده از سطوح شیب‌دار چه به صورت سربالایی و چه سرازیری برای افراد عادی به طور روتین و تکراری در فعالیت‌های روزمره توصیه نمی‌شود.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت:‌ هر چه سطوح شیب‌دار کمتر مورد استفاده قرار بگیرند برای فرد بهتر است ولی اگر سطوح شیب‌دار تبدیل به پله شوند بهتر خواهند بود. تعداد پله و ارتفاع آن نیز مسئله‌ای است که باید به آن پرداخت چرا که تعداد زیاد پله با ارتفاع بالا فشار زیادی به مفاصل فرد وارد می‌سازد.

رایگانی افزود: بهتر است افراد موقع بالا رفتن از پله از دستگیره یا نرده‌های کنار راه پله استفاده کنند. اگر تعداد طبقات یا میزان پله‌ها زیاد باشد فرد باید در هر پاگرد، چند دقیقه توقف و استراحت کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در پایین آمدن از پله‌ها، بدن فرد نیاز به اعمال قدرت و فشار بیشتری برای کنترل اندام دارد و احتمال صدمه دیدن مفاصل در سطوح سرازیر بیشتر است که فرد باید دقت بیشتری در پایین آمدن از پله‌ها داشته باشد.

وی به پله‌های پیچشی، هلالی یا انحنادار اشاره داشت و گفت: احتمال صدمه دیدن مفاصل فرد در این پله‌ها بیشتر از پله‌های مستقیم است چرا که زوایا و فاصله لبه‌های پله‌ها متفاوت است و افراد سالمند و کسانی که در ناحیه مفصل دچار مشکل هستند را درگیر می‌کند.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی تصریح کرد: به افرادی که در ناحیه مفصل زانو یا مفصل مچ پا دچار مشکل هستند، افراد مبتلا به آرتروز و کسانی که دچار اختلال تعادل هستند استفاده از پله توصیه نمی‌شود.

وی به افرادی که دچار مشکلات در ناحیه کمر هستند نیز توصیه کرد: از پله استفاده نکنند؛ همچنین کسانی که فتق یا دیسک کمر حاد دارند تا برطرف شدن علائم حاد نباید از پله استفاده کنند.

رایگانی به افرادی که مجبور هستند از پله در محل کار یا زندگی خود استفاده کنند توصیه کرد:‌ از کفش‌های مناسبی که هر دو قوزک پا را بپوشاند و ساق‌دار و محکم باشد، استفاده کنند.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: ‌افرادی که در یکی از پاها دچار مشکل هستند یا زانودرد در یک پا دارند یا افرادی که از پای مصنوعی استفاده می‌کنند باید در هنگام بالا رفتن و پایین آمدن از پله‌ها نکاتی را رعایت کنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: این افراد در هنگام بالا رفتن از پله باید پای سالم را اول بگذارند و بعد پای معیوب را قراردهند.

وی گفت: برای پایین آمدن از پله نیز باید اول پای مشکل‌دار را روی پله گذاشت و بعد پای سالم را.

ارسال برای یک دوست
۰ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.