عرضه ترکیبات محرک و مخدر در عطاری های غیرمجاز

سلامانه : سرپرست معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: گزارش های زیادی حاکی از آن است که ترکیبات محرک و مخدر در داروهای سنتی عطاری های غیرمجاز وجود دارد.

 «منان حاجی محمودی» روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه این ترکیبات بویژه در داروهای کاهش دهنده وزن است، افزود: مصرف داروهای دست ساز و سنتی عطاری های غیرمجاز، عوارضی مانند شوک، بی اشتهایی عصبی و وابستگی دارویی (اعتیاد) را به دنبال دارد.

وی از مردم خواست داروهای طب سنتی خود را از عطاری های معتبر و درمانگاه های طب سنتی تهیه کنند، زیرا این داروها دارای برچسب و تاییدیه وزارت بهداشت بوده و تحت نظر متخصصان داروسازی تهیه می شود.

سرپرست معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: اگر مردم داروهای طب سنتی خود را از مراکز معتبر تهیه کنند، اطمینان خاطر دارند که در آنها ترکیبات محرک و مخدر وجود ندارد.

حاجی محمودی درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر وجود ریتالین در برخی داروهای گیاهی و سنتی گفت: تاکنون چنین گزارشی به معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه نشده است.

وی اضافه کرد: ریتالین نوعی داروی اعصاب و روان است که افزایش ضربان قلب و بالارفتن فشار خون از جمله عوارض آن به شمار می رود.

حاجی محمودی، حساسیت های پوستی، تهوع و درد معده را از دیگر عوارض ریتالین عنوان کرد و گفت: این دارو می تواند وابستگی دارویی ایجاد کند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.