مثل درخت باش!

سلامانه : تا به حال اسم ورزش‌های تعادلی را شنیده‌اید؟ می‌دانید برای چه اهمیت دارد؟ تمرین‌‌های تعادلی باعث تقویت عضلات می‌شود و خصوصا پاها را قوی می‌کند. اگر این ورزش‌ها را در جوانی انجام دهید برای دوران سالمندی‌تان هم مفید خواهد بود چون در سنین بالا تعادل ما روی بدنمان کمتر می‌شود و باعث افتادن و درنتیجه شکستگی‌هایی می‌شود که مدت‌زمان طولانی برای بهبود آن لازم است...

زندگی مثبت نوشت:


حرکت اول بسیار ساده است. بایستید. کمی پاهایتان را باز بگذارید (به اندازه عرض شانه‌هایتان). یکی از پاهایتان را از روی زمین بلند و سعی کنید تعادلتان را حفظ کنید. مسلما وزنتان بیشتر روی پایی است که روی زمین مانده است. هر چقدر می‌توانید –حداقل 30 ثانیه- در این حالت بمانید و بعد با پای دیگرتان این کار را انجام دهید.

این تمرین به حرکت قبلی شباهت دارد. با این تفاوت که پایی که از روی زمین بلند می‌شود را کمی خم کنید در این حالت، حرکت کمی سخت‌تر می‌شود. برای تمرکز بیشتر سعی کنید به یک نقطه نگاه کنید.

این حرکت هم به نوعی ادامه حرکت‌های قبلی است با این تفاوت که از یک وزنه هم استفاده می‌کنید. باید 4 مرحله را طی کنید. در حرکت اول پاها را به اندازه عرض شانه‌هایتان باز کنید، حالا وزنه را با یک دستتان بگیرید، دست را به اندازه 90 درجه خم کنید، حرکت بعدی پای مخالفتان را بلند کنید، چند ثانیه صبر کنید. حالا پای موافق را بالا ببرید. در مرحله آخر می‌توانید از یک بالش برای زیر پاهایتان استفاده کنید.

یکی دیگر از حرکت‌های تعادلی و تقریبا آسان است. روی یک کف صاف بایستید. دست‌ها را بالا بگیرید. حالا سعی کنید در حالی که پاهایتان را به هم چسبانده‌اید هر دو دست را به یک سمت بدنتان ببرید و در همان حالت بمانید. در این حالت کشش خاصی به پهلویتان هم می‌آید. حرکت را با طرف دیگر بدنتان هم انجام دهید.

حالا که روی دست‌هایتان کار کردید، سراغ پاها می‌رویم. به این حرکت در ورزش یوگا حرکت تعادلی درخت می‌گویند. ابتدا می‌توانید از یک دیوار کمک بگیرید. باید یکی از پاها را خم کنید و داخل ران پای دیگرتان قرار دهید. دست‌‌ها می‌تواند ابتدا جلوی صورت و بعد بالای سر برود. به یک نقطه نگاه کنید و با هر دو پایتان این کار را تکرار کنید. سعی کنید کم‌کم از دیوار فاصله بگیرید

این حرکت بعد از اینکه در حرکت قبلی کمی مهارت پیدا کردید می‌تواند برایتان راحت‌تر شود. پاهایتان را روی زمین ثابت کنید. به یک نقطه نگاه کنید. یک پایتان را به آرامی از روی زمین بلند و سعی کنید بالا نگه دارید. درست‌ترین حالت این حرکت زمانی است که پاهایتان به حالت 90 درجه برسد و دستتان هم روی پایتان باشد اما به خوتان فشار نیاورید کم‌کم این حالت را به دست آورید. حواستان باشد پشتتان خم نشود.

اسم این حرکت جنگجو است. پاهایتان را دو برابر عرض شانه‌هایتان از هم باز کنید. یک پا به حالت 90 درجه و پای دیگر 60 درجه. پای 90 درجه باید از ناحیه ران خم شود. در حالی که بالاتنه صاف است دست‌ها را از طرفین باز کنید. فشار روی هر دو پا یکسان است و زانوهایتان نباید دردی را تحمل کند.

این حرکت هم در ادامه حرکت قبلی است با این تفاوت که هر دو دست رو به بالاست. بدن را کمی به عقب کشش دهید اما حالت پا مثل حرکت قبل است. حداقل 30 ثانیه در حرکت بمانید.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.