بخش اول/

آنچه زنان مبتلا به سرطان سینه، از شیمی درمانی نمی‌دانستند

آنچه زنان مبتلا به سرطان سینه، از شیمی درمانی نمی‌دانستند

سلامانه : خانم آلیسون بیلی، یک پرستار بخش سرطان که 25 سال در این شغل تجربه جمع کرده، چیزهایی که از بیماران مبتلا به سرطان سینه دیده و آموخته را در کتابی به نام «یک قدم، یک قدم» جمع کرده و به چاپ رسانده است.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از سایت «ایندپندنت»، این نگاهی است به بعضی از بخش‌های کتاب او که از زبان بیماران نقل شده است:


زخم شدن دهان و گر گرفتگی
«اولین دوز از شیمی درمانی از همه بدتر بود. بعد از آن به شدت احساس خستگی و تهوع می‌کردم. گر گرفتگی خیلی بد بود و شب‌ها زیاد اتفاق می‌افتاد. زخم‌های زیادی در دهانم درست شده بود و با دندان‌هایم خیلی مشکل داشتم. هر دو تا مچ پایم موقع راه رفتن درد می‌گرفتند ولی در طول روز بهتر می‌شدند.»


نتوانستم 4 شب بخوابم
«در دوره شیمی درمانی نمی‌توانستم هیچی را فرو ببرم، حتی آب. واقعاً از اثرات آستروئید متنفر بودم که باعث می‌شد همزمان هم خسته باشم و هم پرانرژی. هر بار که برای درمان می‌رفتم، حدود 4 روز نمی‌توانستم بخوابم.»


میگرن و پوست نارنجی
«در دوره شیمی درمانی، معمولاً چند ساعت بعد از درمان سردرد میگرنی می‌گرفتم. سردرد روز بعد کمی بهتر می‌شد اما بعد دچار گر گرفتگی می‌شدم و نارنجی می‌شدم (آلرژی داشتم).»


مزه فلز در دهان
«نوع دوم از شیمی درمانی را که انجام دادم، حالم بدتر بود. دهانم مزه فلز می‌داد، دهانم می‌سوخت، ناخن‌هایم ریش ریش و درناک می‌شد و زیر پنجه پایم درد می‌کرد. این ماجرا یک هفته طول می‌کشید.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.