من سردم، تو گرم

سلامانه : برای هر دردی، درمان خاص خودش را داشت. با این جمله هم شروع می‌کرد که :«تو سردیت شده یا تو گرمیت کرده» یا «مگر نگفتم این غذا به طبع تو نمی‌خورد؟» طبیب نبود...

زندگی مثبت نوشت:

 مادربزرگ بود و با اینکه دیگر از انبار پر از شیشه‌های عرقیجاتش در زیرزمین خبری نبود اما باز هم در یخچال و میان کابینت‌های آشپزخانه‌اش می‌شد چیزهایی پیدا کرد که مثل آب روی آتش برایت باشند و حالت را خوب کنند. هر چقدر هم سعی می‌کردیم بفهمیم چطور متوجه می‌شود سردیمان کرده یا گرمی‌مان یا چاره کار الان در خوردن خرماست یا خاکشیر و... خیلی سر در نیاوردیم و نمی‌توانستیم مثل او و خیلی از هم نسل‌هایش آب بر آتش بریزیم. 

داستان هم این بود که آنها به نوعی مزاج‌ها را می‌شناختند که از بحث‌های مهم پزشکی قدیم بود، مزاج‌های متفاوتی که میان عامه مردم به «گرمی»و «سردی»معروف است. 

شناسایی مزاج‌ها و طبابت براساس آنها که تنها مختص ایران هم نبوده و در کشورهای دیگر از جمله پاکستان و هندوستان هم وجود داشته در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از پزشکان و دانشمندان قرار گرفته و در درمان و رفع بسیاری از بیماری‌ها از روش‌هایی که در این طب به کار گرفته می‌شده استفاده می‌شود. 

اما واقعا طبع سرد وگرم چیست؟ چگونه می‌توان آنها را شناخت و از آنها کمک گرفت؟ چگونه می‌توان تشخیص داد خوراکی‌ها سردند یا گرم؟ پرونده این هفته به این موضوع پرداخته.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.