گفت‌وگوی سلامانه با دكتر ليلا شیربیگی، متخصص طب سنتی

نسخه طب سنتی برای رفع خشکی پوست

نسخه  طب سنتی برای رفع خشکی پوست

سلامانه -مرضيه نوروزي : يك متخصص طب سنتی گفت: «خشکی پوست بدن اکثرا به دلیل کم شدن رطوبت زیر جلدی و در اصطلاح طب سنتی، غلبه خلط سرد و خشک بر عضو پوست بروز می‌کند.»

دكتر ليلا شیربیگی، متخصص طب سنتی و عضو هیات علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری «سلامانه» گفت: «خشکی پوست بدن اکثرا به دلیل کم شدن رطوبت زیر جلدی و در اصطلاح طب سنتی، غلبه خلط سرد و خشک بر عضو پوست بروز می‌کند و با توجه به سرد و خشک بودن مزاج فصل پاییز، شیوع خشکی پوست در این فصل بیشتر است.»

وی در ادامه افزود:‌ «اگر خشکی پوست با افزایش حرارت بدنی همراه باشد، معمولا نواحی خشک بدن دچار خارش می‌شود. البته در قسمت‌هایی از بدن مثل پاشنه و ساق پاخشکی پوست ممکن است به دلیل استمرار تماس اين ناحيه از بدن با جسم سخت نیز ایجاد شود. ضمن اینکه کسانی که دچار خشکی پوست هستند، باید از استحمام با آب بسیار داغ امتناع کنند و بعد از حمام و خشک کردن آب بدن به وسیله حوله، زمانی که پوست بدن نمناک است، سطح آن را با استفاده از روغن‌های مرطوب‌کننده چرب کنند.»

عضو هیات علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران با اشاره بر اینکه استفاده از ترکیبات موضعی مرطوب‌کننده در کاهش خشکی پوست موثر است، گفت: «از منظر طب سنتی، مالیدن روغن‌های رطوبت‌دار مانند روغن بنفشه، روغن کدو یا روغن بادام شیرین و همچنین لعاب گل خطمی می‌تواند از خشکی پوست بکاهد، به‌خصوص اگر بلافاصله بعد از حمام و خشک کردن بدن مالیده شود.» 

دکتر شیربیگی درخصوص نحوه استفاده از لعاب گل خطمی و فواید آن در رفع خشکی گفت: «استفاده از لعاب گل خطمی به طور مکرر بعد از حمام می‌تواند باعث رطوبت‌بخشی به پوست بدن و لطافت آن شود. برای تهیه لعاب خطمی، باید ۲ قاشق غذاخوری گل را در دو لیوان آب، برای ۵ دقیقه جوشاند تا لعابدار شود. سپس آن را صاف کرده و بعد از شستن بدن در حمام، ۱۵ دقیقه روی ناحیه خارش‌دار یا کل پوست دست یا پاها قرار دهید و سپس آن را با کاردک پاک کرده و روغن بادام بمالید. این روش برای مدت طولانی رطوبت را داخل پوست نگه می‌دارد.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.