کودکانی که فقط ساعت ۱۲ نیمه شب شیر می‌خورند

سلامانه : دندانپزشکان برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها توصیه می‌کنند با بزرگ‌تر شدن کودک و رویش دندان‌ها، آخرین وعده شیر در ساعت ۱۲ نیمه شب به کودک داده شود.

دکتر وحید گلپایگانی، دندانپزشک در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: به طور کلی بزاق دهان‌ هم خاصیت ضد پوسیدگی و هم خاصیت تمیز کنندگی دارد. جریان بزاق، میکروب‌ها و باقی مانده شیر و مواد غذایی را از سطح دندان‌ها پاک می‌کند اما در هنگام خواب ترشح بزاق کمتر و جریان آن کند‌تر می‌شود. 

وی افزود: در این زمان، میکروب‌ها با استفاده از باقیمانده مواد غذایی زمینه پوسیدگی‌های دندانی را فراهم می‌کنند. گاهی اتفاق می‌افتد که کودک با دهان پر از شیر می‌خوابد. این شیر مثل یک استخر دور دندان‌های بالا را می‌گیرد. 

گلپایگانی ادامه داد: اگر این کار تکرار شود، زمینه پوسیدگی فراهم می‌شود، برای پیشگیری از پوسیدگی‌ها، لازم است که دندان‌های کودک قبل از خواب تمیز شود، اگر کودکی در نیمه شب هم با شیر تغذیه می‌شود، بهتر است دندان‌هایش با یک گاز مرطوب تمیز شود. 

وی در پایان اظهار داشت: چنانچه سن کودک اجازه می‌دهد می‌توان بعد از تمام شدن شیر مقداری آب به کودک داد تا مواد باقیمانده از روی دندان‌ها پاک شود. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.