استفاده از عکسبرداری سه بعدی برای شناسایی اختلالات در نوزادان نارس

استفاده از عکسبرداری سه بعدی برای شناسایی اختلالات در نوزادان نارس

سلامانه : یک موسسه معتبر عکسبرداری از مغز، علت تاخیر حرکت در نوزادان نارس را شناسایی کرد. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، در نوزادان نارس، احتمال اختلالات ادراکی، حرکتی و رفتاری بسیار زیاد است. 


در دوره جنینی احتمال پیش بینی این بیماریها از طریق تکنولوژی های مرسوم عکسبرداری از مغز، تقریبا غیر ممکن بود. 


اما امروزه پزشکان قادر هستند بیشتر اختلالات احتمالی در نوزادان نارس را از طریق عکسبرداری " ام آر آی " سه بعدی تشخیص دهند. این عمل توسط دانشمندان موسسات تحقیقاتی در بیمارستان کودکان صورت می گیرد. 


روش های نوین عکسبرداری با تسهیل درمان این بیماریها، به پزشکان و محققان کمک می کنند به جای 2 تا 5 سال، طی چند هفته سلول های محافظ عصب را درمان کنند. 


محققان (کارشناسان موسسه عکسبرداری و کالبد شناسی ) مقدماتی را برای عکسبرداری ویژه فراهم کردند تا 10 بخش مختلف مغز را که در این بیماری موثر بودند بررسی کنند. 


ابتدا از بخش های مختلف مغز عکس های سه بعدی گرفته شد. هر یک از این 10 قسمت مغز وظایف جداگانه ای مانند چشایی، حرکت یا بینایی بر عهده دارند.


دکتر نهال پاریک، مدیر مرکز تحقیقاتی بیمارستان کودکان، می گوید:" توسعه روشهای معتبر و قابل تجدید برای مطالعه روی مغزهای نارس بسیار دشوار است . حال که ما این مقدمات را فراهم کرده ایم ، باید استانداردهای مراقبت از سلامت مغز را طی 8 تا 12 هفته پس از شروع تحقیقات ارائه دهیم که به زودی شاهد این امر خواهیم بود."

محققان پس از بررسی جزییات، اندازه و ساختار مغز نوزادانی را که با وزن بسیار کم متولد شده بودند با عکسهای " دی دی تی " که از نوزادان کامل و سالم گرفته شده بود مقایسه کردند. 


" دی دی تی " روش ویژه " ام آر آی " است که از طریق عکسبرداری سه بعدی ساختار مغز و آسیب های وارد شده بر آن را پیش از هر روش دیگری شناسایی می کند. 


این تیم تحقیقاتی اولین تیمی است که توانسته تفاوت ساختار 10 قسمت مختلف مغز را بین نوزادان نارس و نوزادان کامل شناسایی کند. 


اگر چه استفاده از روشهای عکسبرداری قدیمی و نبود معیارهای سنجش سلامت نوزادان سالم به این معنی است که استفاده از روش " دی دی تی " برای تشخیص نوزادان نارس هنوز متداول نشده است. امروزه با توسعه این روش توسط تیم دکتر پاریک، این امر به فرآیندی معتبر و قابل تجدید تبدیل شده است. 
 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.