بیماران ام‌اس وقتی افسرده می‌شوند از کم‌حافظگی شکایت می‌کنند

بیماران ام‌اس وقتی افسرده می‌شوند از کم‌حافظگی شکایت می‌کنند

سلامانه - مرضیه نوروزی: یک روانشناس هشدار داد استرس ام‌اس را شعله‌ور می‌کند

دکتر فرشاد نجفی‌پور، روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه در گفت‌وگویی با پایگاه خبری سلامانه گفت: «ام‌اس، شایع‌ترین بیماری مزمن سیستم عصبی در بزرگسالان جوان است و تقریبا از هر هزار نفر یک نفر به آن مبتلا هستند.»

وی ادامه داد: «نوع زودرس ام‌اس بین 20 تا 40 سالگی رخ می‌دهد. این بیماری علاوه بر اینکه پرهزینه است، کیفیت زندگی فرد را کاهش می‌دهد. این بیماری، سیری متغیر و غیرقابل پیش‌بینی دارد و ضعف، کاهش بینایی، خستگی و مشکلات خلقی و ذهنی از علائم آن هستند.»

این روانشناس با تاکید بر اینکه احتمال مشکلات روانی در بیماران مبتلا به ام‌اس بیشتر است که در این میان افسردگی و اضطراب شایع‌ترند و کمتر هم به درمان، توانایی و کیفیت زندگی مربوط هستند، گفت: «15 درصد بیماران ام‌اس با خودکشی از دنیا می‌روند که دلیل اصلی‌اش هم افسردگی است. ضمن اینکه، توانایی جسمی بیماران ام‌اس تقریبا هیچ ربطی به خودکشی‌شان ندارد. از این رو، در بیماران دچار ام‌اس، باید خیلی جدی دنبال تشخیص و درمان افسردگی باشیم.»

دکتر نجفی‌پور تاکید کرد بیماران ام‌اس وقتی افسرده می‌شوند از کم‌حافظگی شکایت می‌کنند، کیفیت زندگی‌شان خیلی پایین می‌آید، بیشتر بیکار می‌شوند و بیشتر درمان را قطع می‌کنند. بنابراین افسردگی در سال اول بیماری و در بیماران جوان‌تر از 35 ساله رایج‌تر است. ضمن اینکه افسردگی در بیماران مبتلا به ام‌اس، هیچ ربطی به زن بودن بیمار ندارد.

وی با هشدار این مساله که ثابت شده استرس، بیماری ام‌اس را شعله‌ور می‌کند، گفت: «مشخص شده رفتاردرمانی (شناختی) یا «سی‌بی‌تی» برای درمان افسردگی در ام‌اس، در نیمی از بیماران و به اندازه دارو، موثر است. حتی رفتاردرمانی تلفنی هم تاثیر خوبی دارد. نتیجتا سی‌بی‌تی درمان منتخب برای بیماران مبتلا به ام‌اس که افسردگی دارند، است.»

این روانشناس در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت‌های ورزشی در بهبود وضعیت بیماران موثر است یا نه، توضیح داد: «ورزش نه‌تنها، خلق بیماران ام‌اس افسرده را بهتر و درد و خستگی آنها را کم می‌کند بلکه کیفیت زندگی، توانایی جنسی، خلاقیت و عملکرد اجتماعی بیماران مبتلا را افزایش می‌دهد. در بیماران ام‌اسی هم که افسردگی شدیدی ندارند، ورزش به اندازه دارو و رفتاردرمانی موثر است. به‌علاوه، احتمال عود افسردگی، در بیماران افسرده مبتلا به ام‌اس که ورزش می‌کنند، کمتر است.»

دکتر نجفی‌پور در نهایت خاطرنشان کرد: «برای درمان افسردگی در این بیماران، ورزش متوسط (20 دقیقه پیاده‌روی با 60 درصد حداکثر ضربان قلب) هم موثرتر از ورزش شدید است و هم احتمال عود افسردگی کمتری دارد. 60 درصد حداکثر ضربان قلب، برای 30 ساله‌ها 140، 40 ساله‌ها 135، 50 ساله‌ها 130، 60 ساله‌ها 125 و برای 70 ساله‌ها 120 است. البته اگر کسی با شدتی راه برود که با هر 3 کلمه حرف زدن مجبور شود یک نفس بکشد، با شدت متوسط ورزش می‌کند.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.