هرچه می‌توانید در مورد ADHD بیشتر بدانید

هرچه می‌توانید در مورد ADHD بیشتر بدانید

سلامانه : بیماری بیش‌فعالی پرتحرکی یا ADHD وضعیتی است که توانایی کودک در تمرکز و توجه را از او می‌گیرد. گفته می‌شود 3 تا 5 درصد کودکان این بیماری را دارند. 

دکتر امید یحیی‌زاده، روانپزشک در گفت‌وگویی با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» به 5 موضوعی اشاره کرد که درصورت شک به این بیماری باید به آنها اهمیت داد. 

1- ابتدا از تشخیص خود مطمئن شوید 
منظور این است که این تشخیص بعد از بررسی کامل و توسط متخصص گذاشته شده باشد نه حدس و گمان شما یا دوستان. چون بسیاری از بیماری‌ها نظیر بیماری‌های اضطرابی، انواعی از افسردگی که با بی‌قراری همراه است، پرکاری تیروئید، بیماری دو قطبی و حتی بیماری وسواس می‌توانند خیلی شبیه این ناخوشی شوند. 

2- هرچه می‌توانید در مورد ADHD بیشتر بدانید و کسب اطلاعات کنید
مطالعات نشان داده‌اند یکی از قدرتمندترین ابزاردرمانی این ناخوشی، فهم درست آن است. کتاب‌های مرتبط با این موضوع را بخوانید، با متخصص صحبت کنید و اطلاعات بگیرید، با کسانی که این ناخوشی را دارند صحبت کنید تا آگاهیتان در مورد این بیماری بالا برود. به این ترتیب می‌توانید درمان را با انگیزه بالاتر و موثرتر انجام دهید. بسیار دیده شده که برخی والدین و بیماران به‌خاطر عدم شناخت درست بیماری و اقدامات درمانی، فرزندشان یا خودشان را از دریافت درمان مناسب محروم کرده‌اند. مثلا نگران دادن دارو هستند ولی به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی از عوارض دارویی که در صورت تجویز درست آن توسط متخصص، بسیار کم و قابل مدیریت است، فرزند خود را از اثرات درمانی محروم می‌کنند. از آن طرف امروزه می‌دانیم عدم درمان باعث می‌شود این بیماران در معرض ابتلا به بیماری‌های دیگر یا در معرض خطراتی باشند که به علت پرفعالیتی و تکانشگری رخ می‌دهد. در یک مطالعه در نوجوانان دارای ADHD نشان داده شد که تصادفات رانندگی در آنها، 4 برابر بیشتر از افراد عادی بود. و البته بحث اعتمادبه‌نفس پایین و دوست‌یابی و دیگر معضلات که عدم درمان مناسب ADHD به همراه خواهد داشت. پس کسب دانش کافی در مورد این بیماری امری مهم در درمان آن است.

3-  داشتن مربی بسیار مفید است که کمک می‌کند کارها و اقدامات مرتب و سازمان یافته باشد 
در بیش‌فعالی پرتحرکی، بزرگسالان و کودکان پدر و مادر می‌توانند این نقش را به خوبی بازی کنند گرچه دوست، همکار و درمانگر هم همه می‌توانند مربی شما باشند. مربی شما را تشویق و یادآوری می‌کند که به کارتان بازگردید و مسائل زندگیتان را سازماندهی کنید. یک مربی کسی است که تا انجام شدن کارها با شما می‌ماند و شما را تشویق می‌کند و اگر لازم باشد ترغیب و نصیحت هم انجام می‌دهد و به‌طور کلی همیشه در کنار شماست. امروزه نشان داده شده که بودن مربی یه طرز قابل توجهی در درمان بیش‌فعالی کمک‌کننده است.

4-  بزرگسالان مبتلا به بیش‌فعالی پرتحرکی نیاز به تشویق زیاد دارند
علت این مساله قسمتی به‌خاطر شک‌های زیادی است که این افراد در مورد عملکردشان در طول سال‌ها پیدا می‌کنند که از افراد عادی به مراتب بیشتر است. این افراد اغلب برای دیگران کار می‌کنند که به خودی خود اشکال ندارد ولی باید توجه شود.

5-  اعتماد بیماران را جلب کنید

بزرگسالان و کودکان مبتلا به این بیماری لازم است به بازخوردی که اطرافیان مورد اعتمادشان می‌دهند، بیشتر گوش دهند چون این بیماری خاصیتی دارد که فرد نه‌تنها به خود که به دیگران هم توجه کامل ندارند

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.