گیاهان دارویی هم عوارض دارند

سلامانه : استفاده از "داروهای گیاهی "از زمان های قدیم وجود دارد ،اکنون می خواهیم درباره طبیعی بودن و در عین حال عوارض این داروها نکاتی را بیان کنیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه خبری ؛ گیاهان دارویی،امروزه "داروهای گیاهی" به وفور در تمام دنیا  به صورت رسمی و  غیز رسمی مصرف می شوند. اما نکته مهمی که در استفاده از این داروها وجود دارد علاوه بر بحث تعیین دز صحیح و توجه به عوارض آنها  بحث تداخل بین این داروها و مکملهای گیاهی با داروهای روتین است. 

تداخل داروهای گیاهی یا "گیاهان دارویی" با داروهای روتین از چند جهت مهم است:این مواد عوارض داروهای شیمیایی را افزایش می دهند،در جذب داروها تداخل ایجاد می کنند،در مسیر متابولیسمی آنها اختلال ایجاد می کنندواثرات درمانی داروها را بلاک می کنند که در ادامه به چند نمونه اشاره می کنیم.

روغن گل مغربی یا Evening Primrose Oil به عنوان مکمل و در طیف گسترده ای از بیماریها مانند بیماریهای قلبی، کلسترول بالا، مشکلات گردش خون، اگزما، آکنه، پسوریازیس، MS ، آسم، دیابت و نازایی استفاده می شود.

روغن گل مغربی دارای ماده ای به نام گامالینولئیک اسید است که باعث کند شدن روند انعقاد و افزایش احتمال خونریزی می شود. پس باید در استفاده همزمان آن با ضد انعقادها و آسپرین دقت کرد. همچنین روغن گل مغربی اثر داوهای ضد تشنج را کم میکند.

جینسیگ: تداخل جدی جینسینگ با وارفارین و سایر ضدانعقادها است و نیز تداخل آن با داروهای کاهنده فشارخون نیز باید مورد توجه باشد.

جینکو بیلوبا: استفاده از جینکو به طب سنتی چین باستان می رسد  و پر مصرفترین گیاه جهان است که در دمانس، آلزایمر، پارکینسون، بهیود و تقویت حافظه وسرگیجه می باشد.

جینکو اثرات ضد ویروسی داروهای ضد ویروس بخصوص داروهای ضد ایدز را کاهش می دهد. جینکو باعث تغییراتی در متابلیسم داروها در کبد می گردد. از مصرف همزمان جینکو با داروهای ضد تشنج، ضد انعقادهای خوراکی و داروهای دیابتی باید اجتناب گردد.

چای سبز: برگهای خشک چای سبز حاوی میزان زیادی ویتامین K می باشد و مصرف زیاد آن ممکن است با داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و … تداخل ایجاد کند. بخصوص مصرف کنندگان وارفارین باید هنگام مصرف چای سبز محتاط باشند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.