گفتگوی سلامانه با دکتر محمدحسین عزیزی/

نان سنتی یا صنعتی؟

نان سنتی یا صنعتی؟

سلامانه : یکی از دغدغه‌هایی که با رواج تولید و عرضه نان‌های صنعتی در بازار نان و غلات به‌وجود آمده، این است که بالاخره تکلیف مصرف‌کننده چیست و متخصصان، استفاده از کدام گروه از نان‌ها را برای دریافت درشت‌مغذی‌‌های مختلفی مانند کربوهیدرات و پروتئین، به مردم پیشنهاد می‌دهند؟

دکتر محمدحسین عزیزی، متخصص صنایع غذایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» در این باره گفت: «از نظر ارزش تغذیه‌ای و وجود موادی مانند کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها که جزو درشت‌مغذی‌ها هستند یا وجود ریزمغذی‌هایی مثل املاح و ویتامین‌های مختلف، تفاوت چندانی بین نان‌های صنعتی و سنتی یا انواع نان‌های سنتی با یکدیگر وجود ندارد.»

چرا؟ «چون تمام این نان‌ها از آرد گندم تهیه می‌شوند. هرچند ممکن است اختلاف‌هایی از نظر وجود سبوس یا برخی افزودنی‌های دیگر در میان انواع نان‌ها وجود داشته باشد اما این اختلاف، بیشتر از حدود 10 تا 20 درصد نیست. این اختلاف در مورد وجود برخی مواد مغذی مانند پروتئین که کمتر از 10 درصد هم هست.»

این عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس می‌افزاید: «البته از آنجا که نظارت بیشتری بر روند تولید نان‌های صنعتی وجود دارد و روش تولید این نان‌ها هم به‌صورت ماشینی و مکانیزه است، بنابراین نان‌های صنعتی نسبت به انواع سنتی که مداخلات دستی و انسانی زیادی در روند تولید آن صورت می‌گیرد، از بهداشت بالاتری برخوردار هستند.»

دکتر عزیزی درباره تفاوت بین نان‌های سنتی هم می‌گوید: «از آنجا که فرمولاسیون آرد تمام نان‌ها در این روزها، شبیه به هم است، بنابراین تفاوت چندانی بین نان‌های سنتی مختلف از نظر ارزش تغذیه‌ای هم دیگر وجود ندارد. یعنی این روزها، دیگر از آردهای کامل برای تهیه نان سنگک استفاده نمی‌شود و آرد تمام نان‌های سنگک، لواش، تافتون و بربری، دارای یک نوع فرمول و آرد خبازی است». وی درنهایت یادآور شد که تفاوت شکل و رنگ نان‌های سنتی به نحوه و مدت زمان پخت آنها برمی‌گردد و نه چیز دیگری.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.