مراقبت از آسیبهای دندانی در کودکان/ اگر دندان افتاد چه کار کنیم؟

سلامانه : جراح و دندانپزشک کودکان گفت: در سن 5 سالگی، یک سوم پسرها و یک چهارم دخترها آسیب دندانی را تجربه می‌کنند و 2 تا 4 سالگی سنی است که بیشترین آسیب به دندان‌های شیری وارد می‌شود چرا که کودک به تازگی راه رفتن را یاد گرفته است.

 
پریسا مهراشتیاق در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت در مورد آسیب‌های وارده به دندان‌های کودک اظهار داشت: وارد شدن آسیب به دندان‌های کودک خردسال می‌تواند عواقب جدی و درازمدتی از نظر تغییر رنگ، بدشکلی یا از دست رفتن دندان داشته باشد و از طرفی نیز اثر روانی چنین صدمه‌ای می‌تواند بسیار وسیع باشد. 

جراح و دندانپزشک کودکان گفت: رایج‌ترین دندان در معرض آسیب، دندان‌های پیشین فک بالاست. در دندان‌های شیری به دلیل اسفنجی بودن استخوان معمولاً ضربه به جابجا شدن دندان و حفره منجر می‌شود اما دندان‌های دائمی در مواجهه با ضربه بیشتر با شکستگی دندان روبرو می‌شویم.

دندانپزشک کودکان تصریح کرد: در سن 5 سالگی، یک سوم پسرها و یک چهارم دخترها آسیب دندانی را تجربه می‌کنند و 2 تا 4 سالگی سنی است که بیشترین آسیب به دندان‌های شیری وارد می‌شود چرا که کودک به تازگی راه رفتن را یاد گرفته است.

وی علت دیگر صدمه به دندان را تصادفات اتومبیل عنوان کرد و گفت: در تصادف اتومبیل که کودک به جلو پرتاب می‌شود دندان صدمه می‌بیند؛ همچنین استفاده از دوچرخه، اسکیت و اسکوتر و تصادفات حاصل از استفاده از آنها نیز می‌تواند باعث ضربه به دندان کودک شود.

مهراشتیاق افزود: کودکانی که به اختلالات تشنجی مبتلا هستند نیز بروز بالایی از صدمات دندانی را تجربه می‌کنند که استفاده از محافظ‌های دندانی به این دسته از کودکان توصیه می‌شود.

جراح و دندانپزشک کودکان ادامه داد: بدرفتاری در کودکان نیز باعث آسیب دندانی می‌شود که البته شناسایی این نوع موارد مشکل است.

وی تصریح کرد:‌ صدمات وارده به دندان می‌تواند باعث شکستگی در تاج یا ریشه یا استخوان اطراف دندانی شود.

جراح و دندانپزشک کودکان افزود: آسیب دیگری که بر اثر ضربه به دندان وارد می‌شود جابجایی خفیف تا شدید دندان، فرو رفتن دندان در حفره یا خروج کامل دندان است که مهمترین اقدام والدین در هنگام مواجهه با آسیب دندانی، حفظ آرامش و برقراری ارتباط در سریع‌ترین زمان ممکن با دندانپزشک است.

مهراشتیاق ادامه داد: زمان مهمترین عامل موفقیت درمان می‌باشد و کودک باید در اولین فرصت ممکن نزد دندانپزشک آورده شود.

جراح و دندانپزشک کودکان تصریح کرد: اگر بر اثر ضربه دندان به صورت کامل از حفره خود خارج شده باشد، الزامی است که دندان بیرون افتاده فوراً توسط والدین یا مربی در حفره دندانی قرار داده شود و با یک دستمال به صورت ثابت نگه داشته شود تا به دندانپزشک برسند.

وی افزود: اگر فرد قادر به انجام چنین کاری نیست، بهترین محیط جهت نگهداری دندان خارج شده، شیر سرد کم‌ چرب است و در صورت عدم دسترسی به شیر باید یکی از والدین دندان را در دهان خود یعنی در داخل بزاق نگه دارد تا به دندانپزشک برساند.

مهراشتیاق ادامه داد: آب محیط مناسبی برای دندان خارج شده نیست و والدین دقت داشته باشند که دندان خارج شده را فقط به دو صورت فوق که گفته شد می‌توانند تا رسیدن به مطب دندانپزشکی حفظ و نگهداری کنند.

جراح و دندانپزشک کودکان به عواقب درازمدت ضربه بر دندان اشاره داشت و گفت: عواقب درازمدت ضربه می‌تواند باعث عفونت یا تغییر رنگ شود؛ بنابراین لازم است دندان ضربه دیده تحت مراقبت طولانی مدت دندانپزشک قرار گیرد و رادیوگرافی‌های لازم چند ماه یکبار انجام شود تا از عوارض طولانی مدت نیز کاسته شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.